HEYKEL NEDİR?

Antik Çağlarda Çeşitli El Sanatlarının İşlendiği Bölüm
Cevapla
Kullanıcı avatarı
koleksiyoner
Alim, Üstad, Profesör
Alim, Üstad, Profesör
Mesajlar: 83
Kayıt: 17 Şub 2010, 17:51
İletişim:

HEYKEL NEDİR?

Mesaj gönderen koleksiyoner » 22 Şub 2010, 10:56

Herhangi bir canlinin, çoklukla insanin göründügü sekilde yapilmis biçimi. Heykel kelimesi, çoklukla tam vücutlu eserlere verilir. Bunlarin bele kadar olanlarina “büst” adi verilir Heykeller tek bir canliyi (insan hayvan) tasvir edecek sekilde yapilir. Birkaç heykelden meydana gelmis anitlara “heyke

HEYKEL hakkında bilgi....

Herhangi bir canlinin, çoklukla insanin göründügü sekilde yapilmis biçimi. Heykel kelimesi, çoklukla tam vücutlu eserlere verilir. Bunlarin bele kadar olanlarina “büst” adi verilir Heykeller tek bir canliyi (insan hayvan) tasvir edecek sekilde yapilir. Birkaç heykelden meydana gelmis anitlara “heykel grubu” adi verilir.


Heykeller, agaç çamur, alçi, tas ya da çesitli madenlerden yapilir. Agaç ve tas heykeltiras olunarak, çamur heykeller cisimlenerek, maden heykeller dökülerek yapilir. Canli ile ayni büyüklükte olan heykeller, gerçekteki ölçülere uyarlar. Gerçekten çok ufak heykeller, biblo, statü adlarini alirlar. Bir düzlem üzerine yarim kabartma seklinde yapilmis heykeller de “röliyef” adini alirlar.Bu isle ugrasan, heykel yapan sanatkârlara da “heykeltiras” adi verilir.


Heykel yapimi, çok eski medeniyetlerden beri devam ede gelen bir sanat halindedir. Tarih
TARİH » Alm. Geschicte (f), Fr. Histoire, İng. History. Sosyal ilimlerden. Târih, Arapça bir kelimedir. “Anılmaya değer hâdiselerin hikâyesi” mânâsına gelir. Batı dillerindeki karşılığı “İstorya” olup, “araştırılmış haber” mânâsındadır. Kelime mânâsı dardır. Geniş mânâda ise, herhangi bir nesnenin geç... | Bilgi
öncesi devirlerde bile bugünkü heykelcilik anlayisina uymamakla beraber, bu sanatla ilgili eserlere rastlanmistir.


Ilkçag medeniyetlerinde ise heykel yapimi, gelismis bir sanat olarak dikkati çeker. Bu çag medeniyetlerinden Misir, Hitit, Asur medeniyetlerinde özellikle tanri ve hükümdar heykelleri" o çaglardan kalan önemli sanat eserleri olarak müzeleri süslemektedir Fakat, heykelcilikte asil gelisme, eski Yunan
Yunan » {{anlam ayrımı}} {{Antik Yunan}} {{Yunan tarihi}} *Yunanca *Yunan alfabesi *Yunanistan *Yunanlar *Yunan mitolojisi *Yunan işgali *Yunan dansları *Yunan futbol kulüpleri *Yunan iç savaşı af:Grieks (dubbelsinnig) arc:????? ca:Grec (desambiguació) c... | Bilgi
medeniyetlerinde görülür. Eski Yunanlilar tanrilarinin, kahramanlarinin, bilim adamlarinin, filozoflarinin hükümdarlarinin heykellerini, gerçek in. san ölçülerine çok yakin sekilde yapmayi basarmislar ve bunlar üzerindeki islemleri de çogu birer sanat saheseri olan eserler meydana getirmislerdir.Bu medeniyetlerde yapilmis heykeller ve bunlarin çagimizda yapilmis çesitli kopyalari, sanat müzelerinin en kiymetli eserleri halindedir.


Ortaçag boyunca, bütün güzel sanatlarda oldugu gibi, heykelcilikte de gerileme olmus, ancak Rönesansla baslayan sanatta ve bilimde uyanis hareketi bu alanda kendini göstermistir. Bu çag medeniyetlerinde, eski Yunana dönüsün bir belirtisi olan gerçek ölçülere uygun çesitli heykeller yapilmis, büyük heykeltiraslar yetismistir.Bugünün heykelcilik anlayisinda ise “Modern heykelcilik” deyimi ile anlatilan yeni bir heykelcilik sanati ortaya çikmis, bu sanatta gerçekteki ölçülere ve biçimlere uymayan heykeller yapimi önem kazanmistir.

2. Alternatif : Heykelheykeli

Heykel, sanatsal bakış açısıyla meydana getirilmiş üç boyutlu formlara denir. Heykel temelde mekanın kapsanması, kavranması ve mekan ile ilişki kurulması ile ilgilenir.

Genellikle insan, hayvan ya da nesnelerin heykelleri yapılır. Taş ve ahşap gibi malzemelerden yontularak yapılabileceği gibi, kil, balmumu gibi ara malzemelerden modellenerek, bronz ve tunç gibi metallerden dökülebilir. Büst, rölyef ve tors gibi heykel türleri vardır.
Heykelin tarihçesi
Heykel ve heykelciliğin tarihi eski zamanlara kadar uzanır. Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan kazılarda mermer, ağaç, taş, pişmiş toprak, maden gibi çok çeşitli malzemelerden yapılmış heykel ve heykelciklere rastlanmaktadır. Bunlar ve diğer heykeller üzerinde yapılan incelemelerden, heykellerin büyük bir kısmının çeşitli kavimlerin ilah olarak tanıdıkları varlıkları tasvir ettikleri, bazılarının kral-kraliçe gibi hükümdar ailelerini, kahramanları ve kahramanlık olaylarını, bilim, sanat ve sporda meşhur olmuş kimseleri, bir kısmının da çeşitli insan ve hayvanları tasvir ettikleri anlaşılmıştır. Tarihi araştırmalar, ilk heykelin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı hakkında herhangi bir netice vermemektedir.

Tarihi çok eski olduğu bilinen heykel ve heykelciliği bu derece yaygınlaştıran asıl sebep, inançtır. Çeşitli devirlerde yaşamış insanların tapındıkları ve ilah tanıdıkları şeylerin ağaç, taş, maden üzerine işlemeleri ve ibadetlerini bunlara karşı yapmaları, heykel ve heykelciliğe cemiyet hayatında geniş yer verilmesine yol açmıştır.

İlk çağ topluluklarında sanatçılar genellikle bir geleneği devam ettirir. Ortaya konan eser, toplumun ortak malı olarak kabul edilir. Dolayısıyla eserler sanatçıları değil üretildikleri kavim ve toplulukların adıyla anılırlar.

Tarımsal faaliyetlerin başlamasıyla birlikte, verimsizlik sorununa çare olarak, Magna Mater (Ana Tanrıça) heykelcikleri yapılmıştır. Bu heykelciklerin malzemesi ağaç ya da topraktır. Heykeller genel olarak aynı duruşu sergiler, kişisel özellik taşımazlar. Baş oranları vücudun geneline göre büyüktür. Üç boyutlu heykellerde bile uzuvlar çizilerek gösterilir. Heykel yüzeyleri çizilerek süsleme yoluna gidilir.


Sivas Arkeoloji Müzesine Kayıtlı Yasal Koleksiyoner

Cevapla

“SANAT BÖLÜMÜ” sayfasına dön