Roma Mühür Kutuları

Antik Çağlarda Çeşitli El Sanatlarının İşlendiği Bölüm
Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10609
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

Roma Mühür Kutuları

Mesaj gönderen HayatAğacı » 15 Eki 2010, 12:17

Bir Roma mühür kutusuna iki temel bileşeni vardır; genellikle süslü bir kapak, ve bir üs. Sık sık kapaklarının biraz girintili alt ancak bazı tamamen düzdür. Tabanı her zaman, bu her zaman arasında 3 ve 5 dairesel delikler bir dizi var. Bazlar da iki karşıt çentikler veya bir paket için mühür kutusunun ipe kolaylaştırmış düşünülen yuvaları, 5mm yüksek genellikle, yan duvarları var. Menteşe eleman taban ve taban üzerinde iki yapı arasındaki uyum kapağı tek bir döngü iki döngü oluşur. Bir demir veya bakır alaşımı iğne sonra basit bir menteşe oluşturan her üç döngüler sokulur. Bazı kapaklar çok küçük bir bütünsel aşağıyı gösteren menteşe eleman ters iğne veya diken yerini döküm var. Bu baz karşılık gelen bir sokete uyacak şekilde tasarlanmıştır. Amaç kapağın yan hareketini engellemek için yapılmış gibi görünüyor.

Dört ana şekil kategorisi vardır.

1.Piriform veya yaprak şekli.

Bu grup içinde üç ana türü vardır. En sık uzun sivrilen yaprak şekli. Bu uzunluğunda ve 40mm üzerinde her zaman ve her zaman emaye ile dekore edilmiştir. bir kalp şekli ile dekore edilmiş bu yaprak şekli motifi İngiltere'de en yaygın türü ve son bir, ilk Antoninler döneminde belki görünmektedir emaye.

2. Dairesel

yuvarlak mühür kutuları arasında iki temel farklılıklar vardır. İlk ve emaye almak için kapağı içine dökme hücreler boyunca genellikle arasında 30-35mm, oldukça büyük olanlarıdır. En sık tasarım ya konsantrik düzenlenmiş çevrelerin ya da daha küçük daireler bir uydu düzende daha büyük bir çevre ile bir tasarım oluşmaktadır. Bu tür her zaman emaye olduğu gözlemlenmiştir.
yuvarlak mühür kutusunun diğer türü, genellikle 20mm veya yaklaşık karşısında daha az küçüktür. Bu tür genellikle emaye değil döküm konsantrik halkalar ile dekore edilmiş, ancak emaye almamayı bazı merkezi detay çerçeve. Ayrı döküm yaratık hayvan şeklinde mühür kutularının bilinen sınıf bu kategoriye kapak düşmek perçinlidir.

3. Kare / dikdörtgen.

Yine bu grupta iki ana türü vardır. En yaygın olan bir kare veya dikdörtgen mühür kutu merkezi aynı şimdiye kadar gördüğümüz menteşeler gibi menteşe. Onlar her zaman emaye vardır.


4. Pastil veya elmas şekli.

Bu ve çok yaygın bir şekli bir kez daha iki temel farklılıklar bulunmaktadır. en yaygın olarak basit bir elmas şekli.

şimdi roma mühür kutuları için resimlere geliyoruz....

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Cevapla

“SANAT BÖLÜMÜ” sayfasına dön