tümülüs girişi bulma son umuttt

Define ve Mezar İşaretlerinin Paylaşıldığı Bölümümüz

tümülüs girişi bulma son umuttt

Mesajgönderen yılmazer67 » 29 Ağu 2010, 19:59

SAYIN USTALAR ŞİMDİ GÖNDERECEĞİM FOTOĞRAFA YORUMLARINIZI VE FİKİRLERİNİZİ BEKLİYORUM TÜMÜLÜSÜN DİĞER TARAFLARINA 7 MT CİVARINDA İNİLDİ FAKAT GİRİŞİ BULUNMADI KILIÇ YÜZÜ VE AKIL TAŞİ ÇIKTI.VE SADECE BU İŞARETLİ KISMIDA DOKUNULMADI AYRICA BU ELLENMEMİŞ TARAFINDA BİRAZ TÜMSEKLİK VAR VE GEÇMİŞ MAZİSİ YANİ DEDELERMİZİN ANLATTIKLARI AKIL ALMAZ DERECEDE VE GERÇEK. KISACASI ZAMANINDA BİZİM ORALARDA BUĞDAY DEREDE YIKANIRDI VE İLK GİDEN TEMİZ SU İLE YIKARDI ((ÇÜNKÜ SONRADAN BUĞDAYINI YIKAMAK İÇİN BİR SÜRÜ KİŞİ GELİRDİ))) GÜN AĞARMADAN GİDEN BİR KONMUMUZ ÇOK İLGİNÇ OLAYLAR GEÇİRİYORRRR... TÜMÜLÜSÜN TÜM FOTOLARINI DAHA ÖNCE GÖNDERMİŞTİMM ORDANDA BAKABİLİRSİNİZZ
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
yılmazer67
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: tümülüs girişi bulma son umuttt

Mesajgönderen efelord » 29 Ağu 2010, 23:35

kardeş haddım olmayarak konuşuyorum ama tümülüs denilince akla ılk gelen nedır çok derın ve çok zor deyilmi bu iş 8 veya 7 metre işi deyil kanka en az 20 metre inmelısınkı girişi bulasın artı sukanalları kil tabakaları bunlar zor iş tümülüsün girişi denlen bır yer yok kapalı mezardır yani heryanı kapatılmış girişi olmaya yer yapacğın şey su kanallarını bulmak daha sonra kil tabakalarını aşmak sonrası kolay
Kullanıcı avatarı
efelord
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 29 Ağu 2010, 23:58

efelord yazdı:kardeş haddım olmayarak konuşuyorum ama tümülüs denilince akla ılk gelen nedır çok derın ve çok zor deyilmi bu iş 8 veya 7 metre işi deyil kanka en az 20 metre inmelısınkı girişi bulasın artı sukanalları kil tabakaları bunlar zor iş tümülüsün girişi denlen bır yer yok kapalı mezardır yani heryanı kapatılmış girişi olmaya yer yapacğın şey su kanallarını bulmak daha sonra kil tabakalarını aşmak sonrası kolay

kardeş öncelikle Ailemize hoşgeldin... tümülüs deyince senin aklına çok zor ve derin bir yapı gelebilir...

ama reelde böyle bir yapı yok, zeminden 20 metre aşağı ne demek.... tümülüs odaları ya zemin altı olurlar oda en fazla 5 metredir, ya zemin üstü olurlar...bazı tümülüslerde de zeminle tepenin tam ortasına konulduğu olmuştur...

tümülüslerde dromoz tünelli ve dramoz tünelsiz şekilde karşımıza çıkar... frig tümülüslerinde ağaç yapı vardır ve dramoz olayı yoktur... bunun dışındaki , trak, lidya, grek , bazı pers ve roma tümülüslerinde dramoz tüneli vardır...aynı zamanda zemin üstündedirler dramozlı olanlar.... tümülüs yapıları iyi kavrayabilmek için forumdaki tüm tümülüs çeşitlerini ve özelliklerini okumanızı tavsiye ediyorum....saygılarımla.

aşağıdaki linklerde dramoz tüneli ve zemin üstü olan tümülüs yapılarımız.

tumulus-mezarlar/acilmis-dramozlu-tumulus-odasi-t163.html

tumulus-mezarlar/tumulus-odasi-t691.html

tumulus-mezarlar/amisos-ikiz-tumulusleri-t506.html

tumulus-mezarlar/tumulus-girisleri-t425.html

tumulus-girislerini-bulma-yontemi-f165/iste-sizlere-tumulus-girislerinde-gunes-faktoru-video-t1361.html
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen PANORMOS » 30 Ağu 2010, 00:25

Arkadaşım dediğine göre sen zaten yeri köstebek yuvasına çevirmişsin ne diyim sana, aahh birde bunlr birinci dereceden sit alanı bu fotoları koyup sunu yaptım bunu yaptım demişsin cesaretine hayran kaldım ne dyim...EE olan olmuş bana kalırsa osmanlı dalışı yap...

TÜMÜLÜS MEZARLAR BİRİNCİ DERECEDEN SİT ALANI OLUP HERHANGİ BİR OLUMSUZLUKTA MANEVİ VE MADDİ KAYIPLAR YAŞACAĞINIZ GİBİ YAKIN CEVRENİZDE BU İŞLERDEN OLUMSUZ ETKİLENECEKTİRLER...SAYGILARIMA...
ASGARİ OKUYAN, ASGARİ ÜCRETE TALİM EDER...
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen hutame » 30 Ağu 2010, 01:28

2 metre ile 18 metreye kadar girişlei oldugunu duymuştum...bölgeye hakım tepelere yapılıyor genelde...hangı mıllete ait oldugunu bılmek gerek..aslında acılımı kolay dır...
Kullanıcı avatarı
hutame
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 30 Ağu 2010, 01:34

hutame yazdı:2 metre ile 18 metreye kadar girişlei oldugunu duymuştum...bölgeye hakım tepelere yapılıyor genelde...hangı mıllete ait oldugunu bılmek gerek..aslında acılımı kolay dır...

kardeş bu işler duyumla olmuyor ne yazıkki, tecrübe ister örnek ister...duyumla yola çıkarsak doğruyu asla bulamadığımız gibi karşımızdaki cevap bekleyen kardeşimizi yanıltmaktan başka bir şey yapmayız...

özellikle tümülüslerde çok deneyimli olmadan onlarcasını yerinde incelemeden, üzerinde çalışmadan kesin bilgilere ulaşmakda bir o kadar zordur....

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen hutame » 30 Ağu 2010, 01:37

evet dogru söluyorsun..ben sadece duyumlarımı dedım dikkate alır almaz arkadaş..uyarın için sagol daha dıkkat lı acıklama yaparız sagol
Kullanıcı avatarı
hutame
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 30 Ağu 2010, 01:41

hutame yazdı:evet dogru söluyorsun..ben sadece duyumlarımı dedım dikkate alır almaz arkadaş..uyarın için sagol daha dıkkat lı acıklama yaparız sagol

duyarlılığından dolayı çok teşekkür ederim kardeş...ben bile tümülüs konusuna anlamadığım için pek girmiyorum...şimdi tümülüs konusuna girersem,tümülüslerin içinde büyüyen hayatağacı ustamızı madara etmekten kaçınıyom :alayci :alayci :çatla :çatla
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen S I R A D I Ş I » 30 Ağu 2010, 01:48

Hayat Ağacı, tümülüsün karşısına geçip mangal yakardı mutlaka ama malum Ramazan ayı olduğu için

şu anda sadece bakmakla yetiniyor. Deşifre53 de tam damarına basmış. Artık Hayat Ağacı'nı

susturabilene aşkolsun...

:alayci :alayci :alayci :çatla :çatla :çatla :komik :komik :komik
Kullanıcı avatarı
S I R A D I Ş I
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen PANORMOS » 30 Ağu 2010, 01:51

:komik :komik
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen HayatAğacı » 30 Ağu 2010, 01:54

eyvallah... :gül

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen S I R A D I Ş I » 30 Ağu 2010, 01:58

HayatAğacı yazdı:eyvallah... :gül

Tümülüs uzmanı Hayat Ağacı ustamız derin anlamlı tek kelimelik cevabıyla bizi utandırdı.

:ağlamak :ağlamak :ağlamak
Kullanıcı avatarı
S I R A D I Ş I
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen PANORMOS » 30 Ağu 2010, 02:10

:mafya :mafya cok sansını zorluyon sıradışı ustadım :komik
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen yılmazer67 » 30 Ağu 2010, 09:09

oo hayat ağacı ustam tam benlik ozaman tümülüs başında geceleri çok mangal yaktım ben en son ramazan ayından önceydi..sayın ustam davetlimsin ozaman ramazandan sonra :toka :komik :komik :tsk
Kullanıcı avatarı
yılmazer67
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 30 Ağu 2010, 09:13

yılmazer67 yazdı:oo hayat ağacı ustam tam benlik ozaman tümülüs başında geceleri çok mangal yaktım ben en son ramazan ayından önceydi..sayın ustam davetlimsin ozaman ramazandan sonra :toka :komik :komik :tsk

Allah razı olsun kardeş, düşünmen yeterlidir... her işimi ramazandan sonraya attım.... yoğun bir tempo bekleyebilir...
herşey nasiple kardeş.....nasipde varsa olur, yoksa gönüllerimiz bir olsun yeterlidir.... :gül

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen ali1903 » 14 Eyl 2010, 22:09

kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
ali1903
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen ilkim111 » 07 Eki 2010, 02:15

s.a arkadaşlar,

Tümülüsler hakkında oldukça detaylı bilgiler verilmiş fakat yılmazer67 kullanıcı adlı arkadaşın eklediği fotoğralarda görünen yığma kesinlikle tümülüs değil...Tümülüsler bu kadar basit ve cılız değiller...Bu normal bir yığma.Her yığma içinde tümülüs dersek çok yanlış olur. Normal yığmalarda oda olmadığı için girişte aramak yersiz olur. Toprak altında sadece kutu mezar diye tabir ettiğimiz ( halk dilinde işlemesiz lahit ) diye tabir edilen mezar olabilmektedir. Bu arada uzun zamandır nete giriş yapmıyordum, site tüm defineciler ailesine hayırlı olsun...Kolay gelsin.
CENNET, size ayakkabınızın bağından daha yakındır. CEHENNEM DE öyledir...
Kullanıcı avatarı
ilkim111
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 07 Eki 2010, 08:51

ilkim111 yazdı:s.a arkadaşlar,

Tümülüsler hakkında oldukça detaylı bilgiler verilmiş fakat yılmazer67 kullanıcı adlı arkadaşın eklediği fotoğralarda görünen yığma kesinlikle tümülüs değil...Tümülüsler bu kadar basit ve cılız değiller...Bu normal bir yığma.Her yığma içinde tümülüs dersek çok yanlış olur. Normal yığmalarda oda olmadığı için girişte aramak yersiz olur. Toprak altında sadece kutu mezar diye tabir ettiğimiz ( halk dilinde işlemesiz lahit ) diye tabir edilen mezar olabilmektedir. Bu arada uzun zamandır nete giriş yapmıyordum, site tüm defineciler ailesine hayırlı olsun...Kolay gelsin.

kardeş yorumunuz için teşekkür ederim...

forumumuzu bolca gezmeyi tavsiye ediyorum... şimdi aşağıdaki linkde 3 metrelik benim tabirimle tümülüs sizin tabirinizle yığmayı inceleyiniz.... bu 3 metrelik yapıda bir tümülüsde bulunması gereken tüm özellikler mevcuttur...bu yüzden biz tümülüs ve yığma ayrımına gitmiyoruz... 18 metrelik bir tümülüsde sanduka denmiş aranmış ama ne bir oda nede bir sanduka bulunabilmiştir...ama aşağıdaki 3 metrelik yapıda mezar odası, sunu odası ve dramoz tüneli ve dramoz tünelinin muhteşem bir kapaı vardır... toprak katmanları ise tümülüsle birerbir uyuşmaktadır...

bu tür yapılar açılmadan ve içerisindekini görmeden ne olduğunu bilemeyiz.. haaa!!! bilenler var. bunu tırnak içerisinde belirtmek isterim... bunlarda burda işlenecek konular değildir...

şimdi aşağıdaki link i detaylı inceleyiniz...saygılarımla.

ileti8312.html#p8312

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen andrey_wasilova » 07 Eki 2010, 21:15

BEN SABAH KALKTIĞIMDA ÖNCE YÜZÜMÜ YIKIYORUM, SONRADA BAKIYORUM ACABA GÜNEŞ DOĞMUŞMU DİYE.. EGER GÜNEŞ BENDEN ÖNCE DOĞDUYSA ATIYORUM SANDALYEYİ GÜNEŞE KARŞI BİR KAHVE SÖYLÜYORUM, O SABAH GÜNEŞİ NASIL ISITIR BİLİRMİSİNİZ.. HARİKADIR.. SONRA DÜKKANI AÇARIM, BÜYÜK KEYİFLE.. KAHVE MUTLAKA BİR YUDUM SU DAHİ OLSA OLMAZIMDIR..DÜKKANA GİRDİĞİMDE İSE GÜNBOYU ÇALIŞIRIM. AKŞAM KAPATIRKEN GÜNEŞ ÇOKTAN TEPEYİ AŞMIŞTIR.. İŞ BİLİNE KILIÇ KUŞANA, DEDİK, DEDİLER, AMA NEDENSE YOLU ÖĞRENEMEDİLER...VARAYIM DÜKKAN SAHİBİNE DİYEYİM. BU GÜN GENE GÜNEŞ BATTII..:)
" DOĞRU EĞER GERÇEKTEN DOĞRU OLSAYDI, DOĞRU OLMAYA GEREK OLMAZDI.."
Kullanıcı avatarı
andrey_wasilova
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen PANORMOS » 07 Eki 2010, 23:11

:shock: :shock:
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen HayatAğacı » 07 Eki 2010, 23:25

andrey_wasilova yazdı:BEN SABAH KALKTIĞIMDA ÖNCE YÜZÜMÜ YIKIYORUM, SONRADA BAKIYORUM ACABA GÜNEŞ DOĞMUŞMU DİYE.. EGER GÜNEŞ BENDEN ÖNCE DOĞDUYSA ATIYORUM SANDALYEYİ GÜNEŞE KARŞI BİR KAHVE SÖYLÜYORUM, O SABAH GÜNEŞİ NASIL ISITIR BİLİRMİSİNİZ.. HARİKADIR.. SONRA DÜKKANI AÇARIM, BÜYÜK KEYİFLE.. KAHVE MUTLAKA BİR YUDUM SU DAHİ OLSA OLMAZIMDIR..DÜKKANA GİRDİĞİMDE İSE GÜNBOYU ÇALIŞIRIM. AKŞAM KAPATIRKEN GÜNEŞ ÇOKTAN TEPEYİ AŞMIŞTIR.. İŞ BİLİNE KILIÇ KUŞANA, DEDİK, DEDİLER, AMA NEDENSE YOLU ÖĞRENEMEDİLER...VARAYIM DÜKKAN SAHİBİNE DİYEYİM. BU GÜN GENE GÜNEŞ BATTII..:)

kardeş , bilmece gibi yorum yazmışsın.... konu hakkında bilginiz varsa şu şekildedir diye yazmanızdır. konu hakkında fikriniz yoksa yazmamanız en uygunudur...

mesajınızda birşeylere atıf yapmışsınız ama ben sizi daha önceden tanıdığımdan dolayı iyi niyetli yazdığınız düşüncesindeyim... umarım bu bilmece gibi yorumunuza bir açıklık getirirsiniz... Selam ve dua ile...

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen ilkim111 » 08 Eki 2010, 04:44

Örnekleme verdiğiniz evet tümülüs mezar örneklerinden...fakat burada atladığınız nokta her tümülüsün üst tabakası aynı şartlarda ve aynı tabakalardan oluşmamasıdır...bu üç metreyi aşmaz dediğiniz tümülüsün bölge iklim şartları itibari ile konulan toprak tabakanın yapılışından bu zamana kadar seviyesinin düşmüş olmasıdır...yapı görünen fotoğrafa dikkat edilirse toprak seviyesi göründüğü gibi değil aksine bu tümülüsün yaklaşık 8-10 metre yüksekliklerinde yapılmış olduğunu söyleyebiliriz...Yağmur,fırtına,rüzgar v.s gibi doğal sebeplerden dolayı tümülüsler ilk yapıldıkları gibi kalmayabilir...yapısını koruyan tümülüsler çakıl yığmadan oluşan veya dövülmüş topraktan oluşan tümülüslerdir...kesin bir dille 3 metre belirtmekte hata olur kanısındayım....kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
ilkim111
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 08 Eki 2010, 08:56

dostum , bizde biliyoruz bir tümülüsün ne kadar aşıma uğrayacağını, 8-10 metrelik bir yapı 3 metreyede düşmez, düşmüş olsa yayvan olur... bunlarda yayvanlıkda yok, derli toplu tümülüsler....

dediğim gibi yukarıdaki tümlüsde , bir tümülüsde olan tüm katmanlar mevcut... tepe koruma katmanından tutun, dramoz tüneli sıfıra sıfır oturan kapağı ve kapak üzerinde ki koruma katmanına kadar her özellik mevcut....

bir tümülüsün aşınmışmı , yayvanlaşmı, tepesinde seneler önce oynanınp düzlenmiş mi, üzerine çıkıldığında bilinir..... tümülüs görmediğim gün, üzerine çıkmadığım hafta nerdeyse yok.... onlarca açılmışını, yüzlerce aşılmamışını incelemek basit değil ve tecrübe isteyen bir uğraşdır....

her bölgenin tümülüs büyüklüğü ve yapısı farklıdır... ege bölgesiyle, trakya bölgesi, sivas ile kayseri birbirlerinden farklı farklı yapılmışlardır... hatta aynı bölgedeki bir tümülüsün girişi kuzebatı, onu gören karşı tepedeki tümülüsün girişi güneybatıda olmaktadır...

bu bölgede 25 metrelik tümülülserde mevcut, 15 metre üzeri tümülüslerde mevcut, 10 metrelik tümülüslerde mevcut, birde sadece bir bölgeye has 3 metrelik tümülüsler topluluğu mevcut... bu 3 metrelik tümülüsler konum olarak yüksek olmayan tepelere ve yamaçlara yapılmıştır.... hemen arkasında ki yüksek dağ ve sıradağlara da 10'ar metrelik tümülüsler mevcutur... hepsininde boylarına göre çapları uygundur...

sizin dediğiniz gibi bir erazyon veya aşınma meselesi değildir... bu konu fazla abartılmakdadır denk geldiğim bazı kaynaklarda....benim için önemli olan kaynaklar değil , kendi tecrübelerimdir....

şunuda belirtmek isterim, dövülmüş toprakdan yapılanlar az aşıma , dövülmemiş toprakdan olanlar çok aşıma uğradı demeniz ve 8-10 metrelik bir tümülüsü 3 metreye kadar aşıma uğradı demeniz abartılı ve gerçekle uymamaktadır...

aynı bölgede ki açılan 10 metrelik tümülüs odasının yüksekliği , genişliği ve uzunluğu ile bu 3 metrelik açılan yapıların oda yükseklikleri, uzunlukları bir değildir... eğer ki 10 metrelik açılan odasını , bu 3 metrelik tümülüse konduracak olursak odasının, 3 etrelik tümülüsün tepesinden bir kısmı çıkardı... ayrıca birde bunun üzerine koruma katmanını eklediğimizde , bu 3 metrelik tümülüs yapının üzerine rahatlıkla çıkar....

aynı şekilde 10 metrelik tümülüslerin çapı , 30 ile 36 metre arasında değişmekle beraber, 3 metrelik tümülüsleri çapları 20 metre civarında değişmektedir...

son olarak tümülüslerden daha önce tarihlere dayanan , höyüklerimize baktığımızda , çürük toprak ve bolca kül katmanı ki , bu höyüklerin sizin hesabınıza göre boylarının sıfırlaması gerekirdi... ama sıfırlama olayı olmadığı gibi yarım metreye kadar dolgu oluştuğunu görmekteyiz.....

tümülüsler hakkında bilgi edinirken , yüzlerce tümülüs üzerinde araştırma ve deneyim kazanarak bilgi elinilmelidir... var olan kaynakları her zaman için kendi tecrübelerimizle kıyaslamak zorundayız....

Selam ve dua ile...

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen ilkim111 » 08 Eki 2010, 14:11

O zaman siz karşınızda yorum yapan kişileri araştırma yapmadan tecrübesiz olarak görmektesiniz ? Höyük konusunda ise evet birçok höyük konumu itibari ile toprak seviyesi ile eşit duruma gelmiştir...Höyük ve tümülüs apayrı farklılıklar taşımaktadır,ikisini kıyaslamak yanlıştır. Bilindiği gibi höyükler birden fazla uygarlığın üst üste yaşadığı yerlerdir.İllaki bir yere höyük dememiz için orada bir yükselti olması gerekmez !!! Ülkemizde bunun birçok örneğide mevcuttur. Ayrıca en başından belirttiğim gibi her yığma ve her yığmanın içinde çıkan odadan sebep tümülüs diyemeyiz...Şunuda unutmamak gerekir yorum yapan veya görüşlerini bildiren insanların ne kadar araştırma içinde olduklarını,ne kadar birebir olay anını yaşayarak tecrübe sahibi olduklarını veya mesleklerinin bu konuya eğilimli olup olmadıklarını da (araştırma sonucu) öğrenmek gerekmektedir. Sadece kendi fikirlerim doğru düşünceside yanlış bir düşüncedir...Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
ilkim111
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 08 Eki 2010, 14:35

dikkatinizi çekerim, ilk eksikleri ve yanlışlar diye dile getiren siz oldunuz... bende bu sunmuş olduğunuz konuya aydınlık getirdim....

tümülüsler sizin dediğiniz gibi erime yapmazlar... bunun açıklamasını yukarıda dillendirdim... antik dönemde friglerle başlayan kral ve kral hanedanından olan kişilere yapılan anıt mezarlara tümülüs diyebilmekteyiz... konumuna göre tümülüs seviyesi yükselir... ama küçük bir tümülüsden çıkan eşyaların , kendinden büyük bir tümülüsden fazla olduğuda olmakta..

kral ve kral hanedanına yapılan tüm yığmalar tümülüsdür, özellikle içerisinden sunu odası ve ceset odası çıkıyorsa bu dahada kesinlik kazanır....

höyükler ve tümülüsler bir birlerinden tamamen farklı yapılardır demektesiniz , bunada dikkatinizi çekerim ben de farklı birşey demedim... farklı olduğunu söyledim ve aşınma olacaksa höyüklerde daha fazla olacağını söyledim, nedenini ise toprak katmanının çürüklüğünden kaynaklandığını açıkladım.... evet kimi höyükler doğası ve konumu itibariyle yükseltisi vardır ama düzlükdr, kimi höyüklerde vardır ki , birebir tümülüsü andırır...yanına yaklaştıkca ne olduğu ortaya çıkar... bu gibi tümülüsü andıran , höyüklerimizde aşınma söz konusu değildir...

tekrar konunun özüne gelirsek, eksik olarak tabir ettiklerinizin aslında eksik değil, bazı kaynakların sizin sunduğunuz gibi yanlış aktarımlar olduğuna izah getirdim... yoksa kimseyi küçümseme gibi bir niyetim yok...

ve şunada inanıyorum ki , bu tür müzarekeler üyelerimize çok şey kazandırmaktadır.... Selam ve dua ile...

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Sonraki

Dön RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİ

• { RELATED_TOPICS }
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir