katman kargaşası

bozburun
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

katman kargaşası

Mesaj gönderen bozburun » 11 Kas 2013, 17:35

Değerli hocalarım iyi günler.foruma yeni üye oldum çok şükür olabildim bayağı uğraştırdı.neyse bi konuda bilgilerinize ihtiyacım var .Bi tümülüs üzerinde çalışıyoruz çapı 35 metre kare civarında yükseklik 4 ila 5 metre kuzey kısmından hafif oynanmış bizde ordan devam ettik çeyrek dilim sistemi ile 1 metre indikten sonra kırık bizans seramiği parçaları çıktı sırası üzerine dizili içerilerinde bi madde yakıl mış kül taplasına benzer şeyler devam ettik 2 metre sonra iri moloz kayalar üst üste bindirilmiş vaziyette çıktı hemen altında 1 metre kalınlığında saf kil içerisinde hiç bir katkı malzemesi yok onuda geçtik horasana benzer renkli küçük taşlarla çamuru karıştırarak yapılmış bir katman daha çıktıki çok sert bu şekilde ilerliyoruz bu son katman ı forumda hiç rastlamadım bu konuda lütfen acil yardımcı olabilirseniz gerekirse resimde yükleyebilirim köyümüzün eski adı prenskopolis diye geçer bilmem bi anlamı varmı şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
empa
DEFİNE USTASI
DEFİNE USTASI

Re: katman kargaşası

Mesaj gönderen empa » 11 Kas 2013, 18:22

resimlerini yükle hocalarımız yardımcı olmaya çalışır yalnız kaçak kazıdan uzak duralım :dede

kalpsiz
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesaj gönderen kalpsiz » 11 Kas 2013, 19:25

s .a: sitedeki ( tümülüs planları) adlı başlığı dikkatlice oku.
Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesaj gönderen PANORMOS » 11 Kas 2013, 22:48

:dede :dede
ASGARİ OKUYAN, ASGARİ ÜCRETE TALİM EDER...

beşer
Definelerim Piri
Definelerim Piri

Mesaj gönderen beşer » 11 Kas 2013, 23:53

:dede :dede :dede
Bu yolda kalbi temiz olan ortaklar kazanır
Lütfen kaçak kazıdan uzak duralım fi emanillah

bozburun
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen bozburun » 12 Kas 2013, 00:04

hocam güzel söyledinizde çok okudum takip ettim ben buna benzer bi şey görmedim yinede tekrar tekrar gözden geçiririm en kısa zamanda resimleride yük liycem iyi geceler herkeze. :ok

bozburun
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen bozburun » 23 Kas 2013, 16:39

Resim

bozburun
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen bozburun » 23 Kas 2013, 16:41

Resim

bozburun
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen bozburun » 23 Kas 2013, 16:42

Resim

bozburun
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen bozburun » 23 Kas 2013, 16:46

bozburun
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen bozburun » 23 Kas 2013, 16:48

bunlar eski resimler son resimde kil katmanı başladı o katman 1 metre devam etti kilden sonra horasana benzeyen katman başladı 1 metre oldu hala aynı katman.. :? :?

bozburun
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen bozburun » 25 Kas 2013, 17:23

ResimResimResimResimResim

bozburun
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen bozburun » 25 Kas 2013, 17:25

Ustalar yeni resimler bilgisi olan herkezden yardım bekliyorum....

arsızbela
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen arsızbela » 25 Kas 2013, 17:39

:hsg aramıza kardeş zor bir işcilik ama sabır et her zaman son nokta horasan benim bildigim horasanı geçtinmi zor olan gitmiş sayılır yerin hangi yönden calışma yaptıgın da cok önemli saygılar kolay gelsin :ok :ok :ok

bozburun
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen bozburun » 25 Kas 2013, 17:47

kuzey yönünden başlandı yalnız bu kadar kalın kil katmanı ve horasan hiç bi tümülüs de rastlamadım sanal olarak yani ne bu forumda ne arama motorlarında buna benzer bi şey yok bu işi ancak tecrübe çözer diyorrum. :tsk

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 26 Kas 2013, 22:26

bozburun yazdı:kuzey yönünden başlandı yalnız bu kadar kalın kil katmanı ve horasan hiç bi tümülüs de rastlamadım sanal olarak yani ne bu forumda ne arama motorlarında buna benzer bi şey yok bu işi ancak tecrübe çözer diyorrum. :tsk
her tümülüste olan katmanlar, neden bulamıyorsunuz, nette filan....... yapılacak işlem merkeze doğru gidilmesidir... dış etek zemin seviyesinden....
yapı uzaktan görünen yapı ise tepesi düzlenmiş bir yapı... soygun yemiş olabilir....

yapının yan yüzeyini ve çember çapı adımlanır ve yarı çapını bulunur... ona göre kaç metre de tam merkez ortasına varılacağı bilinir...
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

bozburun
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen bozburun » 28 Kas 2013, 16:58

Hocam cevabınız için teşekkür ederim benim sıkıntım sıfır seviyesine ulaşıldı ve geçildi ama bu katman hala devam ediyorlazer point ile merkez noktasını buldum kot alma cihazıyla kotu aldım Bizans seramiği parçalarıbenim kafamı karıştırıyorama çıktıklarıyerde yangın izi vardı

kalpsiz
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesaj gönderen kalpsiz » 15 Oca 2014, 12:56

s.a: sonuç...???
Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

34yıldırım55
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen 34yıldırım55 » 15 Oca 2014, 16:06

Sonuç yön yanlış :komik

Kullanıcı avatarı
BoZKurT38
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesaj gönderen BoZKurT38 » 15 Oca 2014, 23:13

bence ters yöndesin gibime geldi. dıştan etraflıca bir fotola yönleri belirterek. şahsım olarak doğu birde güneybatı gördüm. genelde de güneybatı olur..
Biz Türküz. Tarihimize ve en yakın mazimize dayanarak Türk'üz der ve bundan haklı bir iftihar duyarız..!

Ne Mutlu Türk'üm Diyene.!!!

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM !!!

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 19 Oca 2014, 23:28

bu tip katmanlı yapılar zemin üstü ve merkez olurlar.... hangi yönden girmesi önemli değil.... merkeze doğru çalışma yapıldımı kıyıdan köşeden denk gelir oda ;)
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

bozburun
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen bozburun » 12 Mar 2014, 17:02

yani bizde mutlaka denk gelir dedik ama bayağı bi mesafe kat ettik hiç bi şey denk gelmedi zaten kış koşulları yüzünden ara verdik aklımıza soygun olma ihtimali geldi ama hiç bi yapı taşı parçası gelmedi karşımıza öyle pek bi kayada yok sadece şu an çalıştığımız istikamette tabana doğru sıralı kayalar sürekli gidiyor tek sıra halinde tahminime göre zemin seviyesinden yaklaşık bi bir buçuk metre kadar aşağıya geçtik.Kısmet te ne varsa o artık...

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 12 Mar 2014, 22:32

Abi'm detaylı resimlerini yükle bi, gerekli bilgilendirmeyi yaparım

bozburun
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen bozburun » 15 Mar 2014, 23:53

Tamam hocam en kısa sürede detaylı yeni fotoğrafları yüklerim.İyi çalışmalar

“TÜMÜLÜS GİRİŞLERİNİ BULMA YÖNTEMİ” sayfasına dön