Harika bir Tümülüs

Tümülüs Yapıları, Planları, Katmanları, Odaları, Girişleri, Hakkında Bilgi İçeren Bölüm
Kullanıcı avatarı
vı murat
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Harika bir Tümülüs

Mesaj gönderen vı murat » 24 Ara 2014, 12:07

Zamanın durduğu Safranbolu'da bulunan şahane bir Tümülüs,

Şu Anda resmi olarak kazı yapılmaktadır. İyi Seyirler...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

benim, murat kulun, sucumu affet
sucum bagislayub günahım ref'et
resul'un sancağı dibinde hasret
uyan ey gözlerim gafletten uyan
uyan uykusu çok gözlerim uyan...

Kullanıcı avatarı
juba
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Re: Harika bir Tümülüs

Mesaj gönderen juba » 24 Ara 2014, 22:43

Şu sıralar gidecem gidecem dedim bi gidemedim nasip olursa canlı canlı görücem bakalım kazı nasıl gidiyor
Bu maskenin altında bir yüz var.Ancak benim değil..Ne altındaki kaslardan daha "ben" dir o yüz ne de altındaki kemiklerden...Bu maskenin altında etten daha fazlası var.
Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez..!

Yapılan tüm yorumlar kesin olmamakla beraber yasal ve izinli kazılar için bilgilendirme amaçlıdır. Kaçak kazılardan uzak duralım!!!

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 24 Ara 2014, 22:53

s.a,
geçen senemiydi, yasal kazıya başlamışlardı, sanırım daha ulaşamadılar odaya :)
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
vı murat
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen vı murat » 24 Ara 2014, 23:36

juba usta gelirsen özelden mesaj at. misafirim olursun. safranbolu'ya yakınım :)

evet halen odaya ulaşılamamış ve şu sıralar ara verdiler yine :)

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 24 Ara 2014, 23:46

vı murat yazdı:juba usta gelirsen özelden mesaj at. misafirim olursun. safranbolu'ya yakınım :)

evet halen odaya ulaşılamamış ve şu sıralar ara verdiler yine :)

murat kardeş yakın ise sana, ve çalışma esnasında yaklaştırıyorlar ise ara ara gidip yeni kazı resimleri çeksen harika olur :)
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
vı murat
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen vı murat » 24 Ara 2014, 23:50

hocam nerdeeee. bi sefer aracı o istikamete sürdüm hemen 2 kişi dikildi yapının önüne. aldılar beni takibe :) bizde yermiyiz. hemen yan tarafta parkeci var. girdim oraya. parkeleri inceledim bol bol :) sonrada kuyruğu kıstık gittik. ama siz gelirseniz deneriz bi şansımızı. dövmezler ya.

hayırlı geceler...

Kullanıcı avatarı
vı murat
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen vı murat » 25 Ara 2014, 00:10

yazın çektiğim resimler :)

Resim

Resim

Resim

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 25 Ara 2014, 00:17

şehre bakan kısmından girmemişler, güneybatı yönlümü girmişler, ilk resimlerdeki şehir hangi yönüne düşüyor...

çalışma yapılan tarafta antik kent kalıntıları varmı acaba :ok

Kullanıcı avatarı
vı murat
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen vı murat » 25 Ara 2014, 10:15

s.a. hocam,

giriş yapılan yer ilginç bir şekilde doğu tarafı. hafif kuzeydoğuya düşüyor.

selametle...

Kullanıcı avatarı
juba
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesaj gönderen juba » 25 Ara 2014, 21:58

İnşallah yakın bir zaman içinde gitmeyi Allah nasip eder . Yanına yaklaşmamıza izin verirler vermezlerse biz tümülüs sevenler derneğinden geldik bi kaç fotoğraf çekicez deriz sert yaparlarsa kavga ederiz,nazikçe izin vermezlerse geçeriz karşısına mangal yakarız ;)
Bu maskenin altında bir yüz var.Ancak benim değil..Ne altındaki kaslardan daha "ben" dir o yüz ne de altındaki kemiklerden...Bu maskenin altında etten daha fazlası var.

Yapılan tüm yorumlar kesin olmamakla beraber yasal ve izinli kazılar için bilgilendirme amaçlıdır. Kaçak kazılardan uzak duralım!!!

Kullanıcı avatarı
vı murat
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen vı murat » 25 Ara 2014, 22:56

mangal yakacak mekanımız var inşallah usta. gel yeter ki. tanışmak isterim... daha gezilecek mekanlar var. gezeriz...

Kullanıcı avatarı
vı murat
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen vı murat » 08 Oca 2015, 18:42

son hali...

Resim

Resim

Resim

Resim

BOLU beyi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen BOLU beyi » 16 Oca 2015, 14:26

Açanlarda bi sakatlık yoktur inşallah memleketin malını resmi yönden yemesinlerde :dede :dede :dede insanın aklına gelmiyo değil...

Kullanıcı avatarı
vı murat
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen vı murat » 17 Oca 2015, 19:00

olabilir valla toprağım... bizim 2-3 günde bulmaya çalıştığımızı adamlar 2 yıldır bulamadılar... :lol: bi bekçi var , ana yoldan demir kapılı yere dönünce anında dikiliyor kazı alanından sana doğru. sanki çalacaz. bir gün bakmaya geldim diye gideceğim yanına. ne diyecek bakalım... :P

Kullanıcı avatarı
empa
DEFİNE USTASI
DEFİNE USTASI

Mesaj gönderen empa » 17 Oca 2015, 20:45

bekçi nereli acaba....hani belki uzaktanda olsa akraba çıkar,çalışmada bayağı ilerlemişken :roll:

Kullanıcı avatarı
juba
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesaj gönderen juba » 22 Oca 2015, 21:46

İşin ilginç yanı hertaraf açık sadece yolda demir kapı var bu çalışma sistemiyle bu gidişle açamayacaklar sanırım keşke bizi çağırsalar :D

BOLU beyi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen BOLU beyi » 30 Oca 2015, 15:40

juba yazdı:İşin ilginç yanı hertaraf açık sadece yolda demir kapı var bu çalışma sistemiyle bu gidişle açamayacaklar sanırım keşke bizi çağırsalar :D

:) ücretsiz çalışılır :perpekt ustam hayat ağacı ustam burdan bi haber salsın ortalık karışır ,ya birde yapıyı neden bozuyorlar dromos yokmu bu yapıda elma soyargibi açmışlar bari müze şeklinde olsa midas gibi, bune arkadaş anlamadım gitti açılmadan daha cazip duruyordu görekmli güzel :ok :komik :ağlamak

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 30 Oca 2015, 19:45

BOLU beyi, ustam, sen yakınsın bir el at :ok

oraya GPR ve Resiztive cihazları ile ölçümler yapmışlardır ama büyük olduğu için ne dramos u nede odayı görememişlerdir...... ama sen makina satıcılarına bakarsan, adamlar odanın içindeki objelere kadar görüyorlar..... gerçek karşımızda, tüm teknolojilere rağmen göremiyorlar...

dramos demekki yok, ama herşeye rağmen batı dan girmeleri en uygunu olanıdır.... tabii belkide batıdan girmişlerdir bilemiyorum artık.....

inşallah bulurlar diyelim :)

böyle parça parça kazı yapmalarının sebebi ise tümülüs yüzeylerinde sonradan basit mezarlar yapılıyor, hem onlara denk gelmek, hemde bazı tümülüslerde katman içinde sunak hediyeleri atılıyor, şarap testisi gibi v.s, yine dramos kapatıldıktan sonra, dramosun önünde kurbanlar kesilir, ateşler yakılır, ve ateşe içtikleri şarap tasları , testileri, hediyeleri atılıyor, onun için bu şekilde çalışma yapıyorlar.....

gordion tümülüsü ise onda da dramos yoktur ama oda bulma şekli amerikalı arkeolog tarafından farklı bir şekilde yapıldı.... :gül

Kullanıcı avatarı
vı murat
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen vı murat » 30 Oca 2015, 19:58

s.a ustalar...
hayat ağacı ustam giriş Doğu tarafından yapildi.
bu kazidaki maksat bizim gibi icinden cikacak 3 5 metal icin değil safranbolunun geçmişi hakkinda daha detaylı bilgi sahibi olmak oldugundan odadan cok sizin dediginiz gibi dönem olarak arastirma yapiliyor.
uygun bir zamanda bekçi nin yanina gideceğim bakalım. ya dövmeye kalkar yada hadi bak der. sohbet koyulasirsa memleket meselelerinden akşamları cay ve mangal partileri yapmaktan konuşuruz.
haber ederim sizlere.
selametle...

BOLU beyi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Harika bir Tümülüs

Mesaj gönderen BOLU beyi » 31 May 2016, 12:08

Uzun bir aradan sonra safranboluda sona yaklaşıldı 3 metre kalmış açılsın ziyarete gidelim hep beraber ne dersiniz ?????

http://aa.com.tr/tr/kultur-sanat/antik- ... eri/580436

Kullanıcı avatarı
hersey_ayni
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Harika bir Tümülüs

Mesaj gönderen hersey_ayni » 31 May 2016, 15:22

yav bu adamlar resmi izinle kaç sene dir kazıyor lar. bizim sitede bu timülüs ün kapısı ne yönde diyen arkadaşlar nasıl girecek acaba :)) bu kadar kazma kürek makine lazımken. zor iş bulana helal olsun bakalım ne olucak. sayın abim bizi haberdar edersen seviniriz..

“TÜMÜLÜS MEZARLAR” sayfasına dön