TÜMÜLÜS DEDİĞİM ŞEY

Tümülüs Yapıları, Planları, Katmanları, Odaları, Girişleri, Hakkında Bilgi İçeren Bölüm
Kullanıcı avatarı
juba
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

TÜMÜLÜS DEDİĞİM ŞEY

Mesaj gönderen juba » 07 Eyl 2016, 19:06

Tümülüs yapılar doğal tepelerden çok farklı görüntüye sahiptir hem şekil olarak hem katman olarak.
Hem tarihe hem bölgeye vurulmuş mühürdür bu yapılar.Önce saygı göstermek gerekir.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Bu maskenin altında bir yüz var.Ancak benim değil..Ne altındaki kaslardan daha "ben" dir o yüz ne de altındaki kemiklerden...Bu maskenin altında etten daha fazlası var.
Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez..!

Yapılan tüm yorumlar kesin olmamakla beraber yasal ve izinli kazılar için bilgilendirme amaçlıdır. Kaçak kazılardan uzak duralım!!!

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

TÜMÜLÜS DEDİĞİM ŞEY

Mesaj gönderen HayatAğacı » 07 Eyl 2016, 23:51

Güzel yapı koruyalım böylesi tarihi mirasları :gül
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

BOLU beyi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

TÜMÜLÜS DEDİĞİM ŞEY

Mesaj gönderen BOLU beyi » 08 Eyl 2016, 18:03

Saygı gösteriyoruz :toka :toka :toka :ok :ok :ok

Kullanıcı avatarı
juba
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

TÜMÜLÜS DEDİĞİM ŞEY

Mesaj gönderen juba » 08 Eyl 2016, 21:03

Çok sağlam bir yapı eni,boyu normalin birazcık üstünde uzantı kuzey doğu istikameti dramoslu ve zeminüstü olduğunu düşünüyorum ki yüksek ihtimalle öyle
Bu maskenin altında bir yüz var.Ancak benim değil..Ne altındaki kaslardan daha "ben" dir o yüz ne de altındaki kemiklerden...Bu maskenin altında etten daha fazlası var.

Yapılan tüm yorumlar kesin olmamakla beraber yasal ve izinli kazılar için bilgilendirme amaçlıdır. Kaçak kazılardan uzak duralım!!!

BOLU beyi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

TÜMÜLÜS DEDİĞİM ŞEY

Mesaj gönderen BOLU beyi » 09 Eyl 2016, 17:59

mayhadan gelükenmi gördün :mafya

astarali
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

TÜMÜLÜS DEDİĞİM ŞEY

Mesaj gönderen astarali » 11 Eyl 2016, 20:30

evet tumulus mound dir bu....sasani ya parti deviri ne ayid olan bie sey....tunneli toprak nan dolmus amma deyirli hediyeler ola bilir.....kazinticin agir kazi masinlari lazim....girisi quzey den olamali....

astarali
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

TÜMÜLÜS DEDİĞİM ŞEY

Mesaj gönderen astarali » 11 Eyl 2016, 20:31

kazi zamani tapilan isaretler cok onemlidir...motlak diqqt edin.....

anadolu
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

TÜMÜLÜS DEDİĞİM ŞEY

Mesaj gönderen anadolu » 12 Eyl 2016, 06:28

S a
Juba Hocam,tümülüse benzemiyor.

Kullanıcı avatarı
juba
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

TÜMÜLÜS DEDİĞİM ŞEY

Mesaj gönderen juba » 15 Eyl 2016, 23:43

Aleykümselam anadolu üstadım bilginize dayanarak soruyorum katman ve şekil ortada konumda ortada benzemiyor derken nasıl vardınız bu kanıya ?

dendiy
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

TÜMÜLÜS DEDİĞİM ŞEY

Mesaj gönderen dendiy » 16 Eyl 2016, 14:27

Bence BMC juba kardeşim yolun bahtın kadar açık olsun
Bu gibi özel yapıları yıpratmadan doğaya zarar vermeden korumasını bilmek gerekir

Kullanıcı avatarı
empa
DEFİNE USTASI
DEFİNE USTASI

TÜMÜLÜS DEDİĞİM ŞEY

Mesaj gönderen empa » 16 Eyl 2016, 18:02

juba yazdı:Aleykümselam anadolu üstadım bilginize dayanarak soruyorum katman ve şekil ortada konumda ortada benzemiyor derken nasıl vardınız bu kanıya ?
Anadolu ustad,tümülüs değilde yığma mezar mı demek istedi acaba...

anadolu
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

TÜMÜLÜS DEDİĞİM ŞEY

Mesaj gönderen anadolu » 17 Eyl 2016, 19:13

[juba yazdı ]Tümülüs yapılar doğal tepelerden çok farklı görüntüye sahiptir hem şekil olarak hem katman olarak.
Hem tarihe hem bölgeye vurulmuş mühürdür bu yapılar.Önce saygı göstermek gerekir.

,juba ustam,bir felsefesi olan yada yeterli tecrübesi olan bir insan,şu yukarıda yazdığınız cümle üzerine zaten bir şey söyleyemez,,
Ama yarım ve eksik olan donanımsız bir insan ne bir tez nede bir görüş belirtebilir.
Yıkarda yazdığınız cümle tüm olayın detayıdır..siz illa bir Prof alim yada arkeolog olmanıza gerek yok,yeterli tecrübeyi alırsınız,işte böyle öldürücü cümleler kurarsınız,ne Prof ne alim nede allame size öte git diyemez,gerekli saygıyı görürsünüz.
....benim benzemiyor dediğim yorumuma gelirsek,fazla izah etmek istemiyorum,çünki bu siteye sizinle bildiğiniz gibi yıllardır gelirim,gönül bağım var,gönül bağım olmasa bile yılların birlikteliğinden doğan hukukum var.bu ve bu gibi konularda yani site ile görüşlerimizin örtüşmediği konularda bu hukukumuz ve duydugum saygıdan dolayı,hiç bir zaman sitenin içerisindeki konularla zıtlaşacak çakışacak yorumlara fazla girmedim,girmemde,.ama Hakkı da saklamadan sadece temel konularda doğruları örtmeden ama sizlerin bilğilerinede halel getirmeden yorumlarım olmuştur.aslolanda zaten dogrulara temas etmektir,,faydalanacak merak edip araştıracak olan ise üye kardeşlerimizdir..
Tekrar konuya dönecek olursak şu kadar söyleyeyim,en azından isim olarak,yani gerek Lidya frig roma Bizans vb tüm tümülüslerde görsel olacaksa isim olarakda sitede çeşitli konularda işlenmiş kıyıdan köşeden yorum yada görüş olarak dokunulmuştur,.sitede pek çok konuda tümülüslerde işlenmiş olsana,zemin altına yakın üç metre beş metreden dahi tümülüs mezar odası adı altında en azından tümülüs mezar odası olarak adlandırılan yapılar çoksadı toprak altından,sizinde yıkarda dediğiniz gibi,tümülüs yapılar diğer mezar muadillerinin çok çok farklı versiyonlarının,onlardan çok farklıdır yapı olarak.şimdi sizinde bildiğiniz bir konuyu burada tekrar açmak istemiyorum,ama şunu söyleyebilirim,bir tümülüsü tümülüs yapan ne mezar odasıdır nede içeriden çıkan metaryallerdir.bu bana göre böyledir.elbetteki sizlere göre durum farklı olabilir saygı duyarım.
işte bazı nedenlerden ve durumdan dolayı,şu yıkarda sunduğunuz fotolarda görünen araziye aykırı yapı bana göre tümülüs değildir,belki bir höyük olma ihtimali vardır,öyle bir durumda yok ise eger,mutlaka bu yapı düz bir alanda bulunması hasebi ile,ya yüzyıllar öncesinden ve bir doğa olayı olan horst tur,ki horst yapılar daha keskin hatlara sahiptir yani horst olma durumudur zayıftır ama ihtimal dahilindedir,yada hastalıklı( ne olduğu ve işlevi belirsiz işe yaramaz) bir arazi yüzeyidir,yani düz bir arazide çok çok asırlar öncesinden kalma ancak ne olduğu kesinlik kazanmayan hastalıklı bir doğal olmayan tepeye benzer yayvan bir toprak parçası,ama bana göre höyük olma ihtimali daha ağır basmaktadır.
selam ve dua ile.

Kullanıcı avatarı
juba
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

TÜMÜLÜS DEDİĞİM ŞEY

Mesaj gönderen juba » 18 Eyl 2016, 21:02

Anadolu üstâdım fikir paylaşımı üstüne çok sağlıkĺı geliştirici konular üstüne konuşuyoruz.
Şimdi konumuza dönecek olursak horst tepecik ve yığma üzerine yazmışsınız ben bu iki ihtimalide düşündüm şimdi doğal veya horst olamama ihtimali koskoca bir verimli toprak arazisi ortasında verimsiz tepe ? verimsiz olma ihtimalini üzerinde bulunan ağaç ve onların tohumlarından yetişen yeni fidanlardan.
Höyük olma ihtimalinide üzerinde hiçbir küp tabak çanak kapkacak parpası olmaması kazılan cukurlarda bu bulgulara rastlanmaması ebatlarının höyük örneklerine göre çok küçük olması ayrıca kazılan çukurlarda çürük toprak olmayışı höyük ihtimalinide rafa kaldırmama sebep oluyor.

Cenzeysön
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

TÜMÜLÜS DEDİĞİM ŞEY

Mesaj gönderen Cenzeysön » 18 Eyl 2016, 21:34

Selamın aleyküm değerli arkadaşlar ustalar eski zamanda romalıların yaşadığı çok büyük bir höyük var zamanla işaretler deforme olmuş ve bu höyüğün karşısında 5 adet yığma var yardımcı olurmusunuz :tsk

anadolu
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

TÜMÜLÜS DEDİĞİM ŞEY

Mesaj gönderen anadolu » 19 Eyl 2016, 00:12

Sa
Juba Hocam,,tüm o isimlere değinmemin nedeni (horst höyük) ve kısaca bahsetmemin nedeni,hiç bir konu ve konu sahibi kardeşimize,senin konun şudur, şu değildir ,gibi yorumlarda bulunmamam sebebi iledir.
Bir yada iki tane istisna çıkar belki,onlarda belki konu sahibinin aklında önce soru işaretleri oluşturup merak ve istek uyandırmak,konu sahibi zatende sizler gibi temelde bilği ve tecrübesi malum kardeşlerimiz ise eger,bu konuya giren okuyan her üye kardeşimizin tam anlayıp kavraması ,konuyu ayrıntılı işlemeğe çalışmamızın nedenlerindendir.
Aksi halde sizler açtığınız konuya zaten vakıfsınız,
Umarım bu isimlere aşina olmayan kardeşlerimiz de de merak uyanır horst nedir yığma höyük nedir, ve tümülüs bunların ışığı bilgisi altında hangi farklılıklarda olur diye umalım merak eder ve sonrasında araştırır buradan aldığı ile yetinmez çok daha dogru ve doyurucu bileğilere ulaşır,amaçlımız budur.
Bu arazi yüzeylerinden sadece horst doğaldır,
Diger bahsi geçen arazi yani toprak parçaları doğal değildir.ancak bazanda hiç bir şeye ulaşamayabiliriz bariz bir yığma olduğu halde,bu tür toprak parçalarına ben hastalıklı adını kullanıyorum,ancak daha harika ve muhkem yani ihtişamlı olurda yine hiç bir karşılığı (sonucu alınamamış ve sonucu kesinleşmiş yani ne mezar ne başka birşey)olmayan yapı itibari ilçede tamamen tümülüs yapılarla eş denk hatta onlardan muhteşemine dahi rast gelmişizdir.ama kendi bünyesinde hiç bir yapı barındırmayan tümülüslerde vardır.
Bu konu(tümülüsler ) çok külliyatlı konular olduğu için,kıyısından köşesinden merak uyandırarak sonrada birden fazla ve bilği tecrübe paylaşımı yapabilecek üye arkadaşların katılımlarını yada sizler gibi tecrübeli arkadaşlarla konuyu işlemeğe çalışarak daha geniş bir platform ve bilği akışı sağlamak ,ancak böyle bazı konuları aşar ancak bu şekilde bu türden konulara ilği duyan arkadaşlara doyurucu bilği verebiliriz.aksi halde Ada'm kendi açtığı konuyu okumuyor,konusundaki yorumu görmüyor hala nokta atışı istiyor,hal öyle oluncada sallayan sağlayana insanın siteye giresi gelmiyor.
Juba Hocam ben fazla bile yazdım buyrun arada dizide dinlemek gerek,teşekkür ederim.
Selam ve dua ile.

“TÜMÜLÜS MEZARLAR” sayfasına dön