YARDIM LÜTFEN BU BİR TÜMÜLÜS MÜ?

Tümülüs Yapıları, Planları, Katmanları, Odaları, Girişleri, Hakkında Bilgi İçeren Bölüm
tiryaki
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

YARDIM LÜTFEN BU BİR TÜMÜLÜS MÜ?

Mesaj gönderen tiryaki » 12 Ara 2010, 19:48

selamun aleyküm arkadaşlar.
Daha önce elimde resim olmadığı için çizim üzerinden yardım istemiştim.
aşağıdaki fotolar bu çizimde anlatmaya çalıştığım yer.
resimdeki küçük binanın kalıntıları tepenin ön tarafında.
yardımlar için şimdiden teşekkürler.
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
resimlerin hepsi aynı tepenin değişik yönlerden görüntüsü
ustaların değerlendirmelerini bekliyorum.
hürmet ve selamlarımla .
ALLAH'a emanet olun

acar35
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: YARDIM LÜTFEN BU BİR TÜMÜLÜS MÜ?

Mesaj gönderen acar35 » 12 Ara 2010, 20:37

kesinlikle kardeşim ama bunu bildirmeni tavsiye edrim ..

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 12 Ara 2010, 20:47

acar35 yazdı:kesinlikle kardeşim ama bunu bildirmeni tavsiye edrim ..
S.A
kesinlikle olan nedir kardeş, sizde bizi bilgilendirirseniz sevinirim.
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen PANORMOS » 12 Ara 2010, 21:16

arkdasım resimlerinize baktım ama benim görüşüm elinizdeki resimlere göre tümülüs mezar değildir....
ASGARİ OKUYAN, ASGARİ ÜCRETE TALİM EDER...

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 12 Ara 2010, 21:34

HayatAğacı yazdı:
acar35 yazdı:kesinlikle kardeşim ama bunu bildirmeni tavsiye edrim ..
S.A
kesinlikle olan nedir kardeş, sizde bizi bilgilendirirseniz sevinirim.
S.A
kardeş, doğal tepe.. ikinci resimde bir ören kalıntısı görür gibiyim... bunun dışında tepede mezar olabilir, sembollerde olabilir, ama tepenin kendisi doğal tepe....saygılarımla.
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

tiryaki
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen tiryaki » 12 Ara 2010, 23:03

S.A.
DEĞERLİ GÖRÜŞLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER ARKADAŞLAR.
HAVA YAĞIŞLI OLDUĞUNDAN ÇOK DETAY GÖRÜNTÜLEYEMEDİM.
AMA ŞÖYLE İZAH EDEYİM:
BU TEPENİN ZİRVE NOKTASINDAN VE GÜNEY YAMACINDAN KÜÇÜK ÇALIŞMALAR OLMUŞ.
ZİRVEDE ORAYA AİT OLMAYAN ORTA BOY TAŞLAR MEVCUT ÇOK MİKTARDA VE BİR AYRINTI DAHA FOTODA BELLİ OLMUYOR ANCAK TEPENİN ORTA ÇERÇEVESİNDE KEMER MİSALİ BİR DUVAR KALINTISI VAR VE GÜNEY BATI YAMACINDA CİDDİ BİR KABARIKLIK SÖZ KONUSU.
BİLGİ VE TECRÜBELERİNİZE.
HERKESDEN ALLAH RAZI OLSUN

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 12 Ara 2010, 23:25

S.A
kardeş önceki mesajımda dediğim gibi bir ören kalıntısı görünmekte ama nedir, nasıldır, ne için yapılmıştır görmeden bilemeyiz..
örneğin net görünmeyen aşağıdaki işaretlediğim alanda ne var?
neye benzemekte? detay olmayınca yorumlarda sınırlı kalmakta....saygılarımla.

Resim

tiryaki
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen tiryaki » 12 Ara 2010, 23:36

HOCAM TAM ORADA 2 METREYE 4 METRE EBATLARINDA HORASAN VE KESME TAŞLARLA YAPILMIŞ BİR YAPI VARDI KAPISININ BAŞINTA SAĞLAM BİR KARA TAŞTA ÜÇ KABARTMA HAÇ VE DÖRT SALKIM ÜZÜM VARDI. ÜZÜMLER SAPLARI İLE BİRBİRLERİNE BAĞLANTILI İDİ. YALNIZ YUKARDA İLK RESİMDE ELİMLE ÇİZMEYE ÇALIŞTIĞIM GİBİ KENARDA KALAN SALKIMLAR KÜÇÜK KABARTMA HAÇLARIN ARASINA DENK GELENLER BÜYÜK SALKIMLARDI.
VE ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜM BİR AYRINTI KAPI GİRİŞİNİN SOL TARAFINDAN, ZEMİNDEN YİRMİ SANTİM AŞAĞIDAN KAPI KENAR TAŞININ İÇİNDEN KÜÇÜK BİR TESTİ ALINMIŞ ZAMANINDA TAŞTAKİ TESTİ YERİ HALA DURUYOR.
YOĞUN BİR YAĞIŞTA GİTTİĞİM İÇİN FAZLA FOTO ALAMADIM.
SAYGILARIMLA HOCAM .
BUNLARDAN NE ÇIKARDIĞINIZI BİLMEK BENİM İÇİN ÖNEMLİ ALLAHA EMANET

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 12 Ara 2010, 23:48

S.A
kardeş kilise kalıntısı olasılığı çok yüksek.... haç işaretleri, üzüm salkımları kilise dış duvar süslemelerindendir...bunlara kafayı takmayın....

burası kilise ise ayrıntılı fotolar gerekmekte....özellikle doğu tarafı ve batı tarafını detaylı fotolayın.... buranın bahçelik alanıda vardır... bahçelik alanında mezarlar olur.... karşı tepeyide mezarlık alan olarak kullanmış olabilirler...
mihrabı doğusuna düşüyorsa , yapının doğu iç tarafında araştırma yapın.... fazla büyük olmayan bir kiliseye benzemekte.... ermelilerden kalma olasılığı yüksektir....

bu yapının yakın yerlerinde başka bir kalıntı varmı? varsa papaz evide orasıdır.... çok detay lazım...saygılarımla.

tiryaki
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen tiryaki » 12 Ara 2010, 23:58

HAYAT AĞACI USTAM ;
BURAYA EN YAKIN ESKİ YAPI YAKLAŞIK 600 METREDE DEVASA BİR KİLİSE VARDI YALNIZ ODA TAMAMEN YOK OLDU.
BURAYA GELİNCE İÇİNİN TOPLAM ÇAPI8 METREKARE YANİ AYAKTA DURMAK ŞARTI İLE 10 KİŞİ ANCAK SIĞABİLİ,R. VE İÇİNDE SADECE DUVARDA KARŞILIKLI İKİ ADET MUM YAKMA YERİNDEN BAŞKA GİRİNTİ ÇIKINTI YOK.
VE GÜNEYE BAKAN KÜÇÜK BİR PENCERESİ VAR

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 13 Ara 2010, 00:20

S.A
kardeş öyleyse burasının papaz evi olasılığı doğdu... yada diğer kilise den sonraki yıllarda geçici kilise yapıldı....her ikiside olmakla beraber papaz evi olabilir.... burda güneye bakan penceresinden ne görünmekte manzara olarak? papaz evinin içinde veya dışında gizli bir geçide inen kapaklı kuyu tiplemesi olasılığı yüksektir.... yapının tabanı temizlenmeli ki gizli bir geçit varmı bilinsin...gizli geçit ise yıkılan kiliseye doğru gider.... yeraltından bağlantı tünel olur ... saygılarımla.

tiryaki
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen tiryaki » 13 Ara 2010, 00:31

ALEYNA ALEYKÜMSELAM HOCAM
HOCAM BİRİNCİSİ GÜNEYE BAKAN PENCEREDEN 300 METRE İLERDE BİR TEPENİN ZİRVESİNDE BÜYÜK TAŞLARLA ÇEVRİLMİŞ BİR YER VARDI OARAYI KAZDIKLARINDA 40 SANTİM DERİNDEN ÇOK KÜÇÜK BİR MEZAR ÇIKTI VE MEZARDA SADECE BİR EVCİL HAYVANA AİT OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜM İKİ TANE AYAK KEMİĞİ ÇIKTI.
TABANINA GELİNCE; GİRİŞTE KARŞI SAĞ KÖŞEDE ÇALIŞMA OLMUŞ BİRBUÇUK METRE KADAR DERİNE İNİLDİĞİNDE AŞAĞIYA TOPRAK DÖKÜLME SESLERİ GELİYORMUŞ. YALNIZ BURDA BİR GEÇİT VARSA DAHİ ARKASINDAKİ TEPEYE DOĞRU OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜRMEKTE. BU ÖREN YERİ TEPENİN TAM OLARAK GÜNEY BATISINDA KALIYOR.

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 13 Ara 2010, 00:37

S.A
kardeş burda tek araştırman gereeken unsur, gizli geçit olayıdır... eğer varsa yeraltından bir gizli geçiti, geçidin sonunda aranılan herşeyi bulman muhakkakdır. başkada birşey aramana gerek yok bana göre....

güney penceresindeki tepe üstü mezarıda görmek isterim... resimleri yoksa müsait bir zamanda gittiğinde orasınıda fotolarsan , birşeyler çıkarmı diye değerlendiririz....saygılarımla.

tiryaki
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen tiryaki » 13 Ara 2010, 00:46

ÇOK AMA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM SAYGIDEĞER HOCAM ÇOK FAYDALI ŞEYLER PAYLAŞTINIZ.
SİZE SONSUZ MUHABBET VE SELAMLARIMI GÖNDERİYORUM ALLAHA EMANET OLUN

aspirin
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen aspirin » 16 Ara 2012, 14:55

kardeş burası tümülüs değil .tümülüsler belirgin ve görkemli+doğaya hitap edecek alan yerlere inşa ederler.

“TÜMÜLÜS MEZARLAR” sayfasına dön