Tümülüs Planları

Tümülüs Planları

Mesajgönderen HayatAğacı » 30 May 2010, 11:15

Tümülüsler ince hasaplarla yapılan harika komplesk yapılı kral mezarlarıdır...Tümülüslerde esas olan odanın korunmasıdır..

Buda ölen şahsın odasında tekrar dirileceği ve başka bir dünyada yaşamını sürdüreceği inancından kaynaklanmaktadır..

Tümülüs odaları her türlü deprem, afet ve soygunlardan konunmalı bir şekilde yapılmışlardır...bunun içinde nasıl bir engel, önlem alınması gerekiyorsa en ince hesapların yapılması sonucu tümülüs yapıları yapmışlardır.

Tümülüs yapımında yer tespiti ilk yapılan eylemlerdir.... öncelikle yer tesbiti yapılır.... Bunun amacı ise krallara layık bir yer olmalıdır...Öncelikle her tarafdan görülebilen yerler seçilmişdir...

buda karşımıza 3 şekilde çıkmaktadır..

1. Hakim tepe zirveleri.
2. Hakim yamaç uçları.
3. Düz ovalar.

Tüm bu yerler kralın yaşadığı yeri görmesi lazımdır...bunu her zaman için göz önünde bulundurmuşlardır.

Düz ovalara yapılan tümülüslerde her zaman için esas alınan dere ( akarsu ) kenarları baz alınmıştır...bundan da amaç tümülüs yapımında kendi toprağının çamur yapılarak tüm katmanlarının çamur halinde sıvanarak yapılmasıdır.

Tümülüsler ilk frigler tarafından yapılmışlar ve düz ovalara, dere kenarlarına yapılmışlardır..daha sonraları gelen milletlerle yamaçlara ve zirvelere yapılmaya başlanmışlardır.

Tümülüsleri hangi milletler yapmışlardır.

1. Frigler. ( Gordion)
2.Lidyalılar. ( Sardesin Tümülüsü )
3. Grekler( yunan ) Krarakuş Tümülüsü
4. Traklar. ( vize Tümülüsü )
5. Persler. ( Tatarlı Tümülüsü )
6. Kommagene Krallığı ( Nemrut Tümülüsü )
7. Romalılar. Kayseri Alidağındaki Tümülüsler.

Tümülüs katmaları.

Tümülüs katmanlarında belli bir standart yoktur.... şu kadar katmanı var ondan ne aşağı nede yukarı çıkar diyemeyiz.
yaptığım araştırmalarda 10 çeşitten çok toprak katmanıda gördüm 5 çeşit den fazla taş kullanılanınıda gördüm..

başka bir tümülüs de neredeyse teş çeşit toprak katmanını gördüm...ana katman olarak 3 çeşitini gördüm...

bunun için tümülüs de kil katmanına rastlarsan hemen arkasında oda vardır demek doğru olmaz. Kil katmanı tümülüsün bir çok bölgesinden çıkabilir. veya taşlık alana geldiğin zaman hemen arkasında oda var demekde doğru olmaz. çünkü tümülüsün birçok yerinde sıra taşlar yapımıştır..
tecrübe edinilmeden masa üstü teorik olarak tümülüsleri çözümlemek çok zor bir olaydır.
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Re: Tümülüs Planları

Mesajgönderen HayatAğacı » 30 May 2010, 23:22

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen kanka68 » 09 Tem 2010, 23:02

:toka
Kullanıcı avatarı
kanka68
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen dementia » 01 Ara 2010, 14:25

:tsk
Kullanıcı avatarı
dementia
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen yeniask01 » 01 Ara 2010, 23:35

güzel bir açılmış dramoz tüneli görmek nasip oldu aynı resimlediğiniz gibi çok orjinal odadan odaya geçme penceresi var
halkulade yapılmış cami mihrabı gibi mihrab var taşlar kurşun dökülerek ve demirle birbirine bağlanmış boşmu çıktı dolumu onu bilmiyorum ama tam bi doa harikası :toka
Kullanıcı avatarı
yeniask01
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen rigöz » 27 Ara 2010, 23:03

öncelikle selam ii geceler herkeze hocam benim bir sorum olacak ben yeniyim ve epeyde meraklıyım bir tümülüsün içinden boru gibi aşağıya inen kuyu mezarı olurmu eğer olursa kimlere aittir diyebiliriz ortalama 8 ila 9 metre aşağıya kadar iniliyor kuyu gibi biraz tarifle zor belki ama şimdiden herşey için çok tşk ederim tekrar iigeceler
Kullanıcı avatarı
rigöz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 27 Ara 2010, 23:08

S.A
kardeş ben ne duydum nede gördüm böyle bir düzenek şekli... fotoları varsa , foruma yüklerseniz ne olduğu bilme şansımız olur ve ona göre gereken açıklamaları yaparız...
saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen rigöz » 27 Ara 2010, 23:13

hocam tepenin ortasından 3 metre aşağıya iniliyor daha sonra kayanın içi oyuluyor kuyu gibi ama yapan usta tekrar oyduğu kayayı kendi parçacıklarıyla geri doldurmuş oda kuyu olarak 7 ila 8 metre inilmiş ama sonra bırakılmış tabanamı yoksa yanlaramı gidilmesi gerek yani hocam nasıl soracağımıda bilemiyorum ama böyle bişey tşkler yarımlarınızı bekliyorum
Kullanıcı avatarı
rigöz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 27 Ara 2010, 23:16

S.A
kardeş görmeden neyi kast ettiğinizi dahi anlamak mümkün değil.... yapı önce detaylı bir görmek lazım.. sonra kuyu dediğiniz olayı görmek lazım, kazı sonrası açılan bir çukurda siz tümülüs orjinal kuyusumu zannediyorsunuz.... görmek lazım kardeş... saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen juba » 12 Tem 2014, 17:12

Hayatağacı şu fotoğrafları bir düzenliyiversek açılmıyor artık bunlar :ağlamak
MADDE 47 - Türkiye Cumhuriyeti sınırlan içinde, yer üstünde su ve yer altında yeni bulunan taşınır eski eserleri 4 üncü maddede yazılı makam ve mercilere aynı maddede yazılı süreler içerisinde haber verenlere, eserin maddi ve antik kıymeti gözönünde tutularak, Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarınca takdir ve tesbit olunacak değerinin,
a) Eski eser, haber verenin tapulu mülkü içinde ise % 50 sine kadar,
b) Eski eser başkasının mülkü içinde bulunmuş ise, haber verene % 25 ve mülk sahibine % 10 u kadar,
c) Eski eser Devlete ait arazide bulunmuş ise, haber verene % 25 ine kadar ikramiye verilir.
Kullanıcı avatarı
juba
DEFİNE USTASI
DEFİNE USTASI

Mesajgönderen baravan » 14 Tem 2014, 16:33

:tsk
Kullanıcı avatarı
baravan
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Dön TÜMÜLÜS PLANLARI