ÜST ÜSTE ÜÇ YUVARLAK OYMA İŞARETİ

örnek olabilecek resimli çözülmüş define işaretlerini bu başlıga ekleyebilirsiniz
Kullanıcı avatarı
paşalı
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

ÜST ÜSTE ÜÇ YUVARLAK OYMA İŞARETİ

Mesajgönderen paşalı » 26 Ara 2010, 22:43

Nereye el atarsanız atın, nereye bakarsanız bakınız, sabit kayalardaki figürlerin çoğu mezardır. Resimden de gördüğünüz gibi hemen alt tarafı mezar

Resim

Resim

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Has thanked: 1 time
Been thanked: 58 time
İletişim:

Re: ÜST ÜSTE ÜÇ YUVARLAK OYMA İŞARETİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 26 Ara 2010, 22:58

S.A
ne demeye çalıştınız anlamadım?
resimde görünen oyma diye yansıtılan kesim izidir.... kayalığın komplesine baktığımızda yine kesim ocağı olduğu her halinden bellidir....

ama bu demek değildirki orda mezar yok... mezar olabilir elbet... yalnız mezarın sembolü kesim izi olan görüntüler değildir...

aşağıdaki örnek sanırım yeterli olacaktır....saygılarımla.

kaya-mezarlari/roma-tas-ocagi-ve-sonrasindan-yapilan-kaya-mezarlari-t713.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
paşalı
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen paşalı » 27 Ara 2010, 00:56

hocam belkide haklısınız ama kesim ocaklarında kesilen taşların yanına işaret yapılırmı taşı keser bölgeden taşır neden işaret yapsın benim görüşüm böyle. yorumun için ayrıca teşekkür ederim.

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Has thanked: 1 time
Been thanked: 58 time
İletişim:

Mesajgönderen HayatAğacı » 27 Ara 2010, 01:01

paşalı yazdı:hocam belkide haklısınız ama kesim ocaklarında kesilen taşların yanına işaret yapılırmı taşı keser bölgeden taşır neden işaret yapsın benim görüşüm böyle. yorumun için ayrıca teşekkür ederim.

ben teşekkür ederim kardeş, ben bunu söylerken arkeoloji bilimi olarak söylemekteyim...başta yabancı arkeologların roma taş ocakları ve kaya kesim şekilleri üzerindeki hem fikirleri bu yöndedir... bunların sayısız örneği vardır... bu tip kesim izleri veya kaya kesim şekilleri antik insanların seramik çizimlerine kadar yansımıştır....

bu bir kanıtlanması gereken bir durum değil, bilinen bir gerçektir.... Selam ve dua ile....

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

sonerr
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen sonerr » 04 Ara 2014, 12:03

bana göre bu tas kesmede kullanılan bir yönteme benziyor işaretler herhangi bir alakası yok

“ÇÖZÜLMÜŞ DEFİNE İŞARETLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir