Kaptaş (Şanlıurfa)

Tarih, Arkeoloji, Sanat Tarihi, Definecilik Gibi Faydalı Videoların paylaşıldığı Bölüm
Kullanıcı avatarı
ilkim111
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Kaptaş (Şanlıurfa)

Mesaj gönderen ilkim111 » 11 Ara 2010, 22:25

Kaptaş bölgesi Şanlıurfa ilimize bağlı bir bölgedir. Perslilerin yaşadığı bu bölgede zeminaltı kaya mezarları, kuyu mezarlar, anıt mezarlar ve tümülüsler oldukça yoğun olarak bulunmaktadır. Ağırlıklı tahrip olmuş bölgede halen açılmamış zeminaltı kaya mezarları ve tümülüsler bulunmaktadır. 1.dereceden arkeolojik sit alanı olan bu bölge malesef koruma altında değildir. İyi seyirler...

CENNET, size ayakkabınızın bağından daha yakındır. CEHENNEM DE öyledir...

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Re: Kaptaş (Şanlıurfa)

Mesaj gönderen HayatAğacı » 13 Ara 2010, 00:04

Şanlıurfa daki yoğun olarak bulunan Tümülüsleri görmek isterim...şahsım olarak ben şanlıurfada tümülüs olduğunu ne duydum nede gördüm.....
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
ilkim111
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen ilkim111 » 13 Ara 2010, 23:58

HayatAğacı üye adlı arkadaşım,
Galiba siz sadece etrafınızda ki tümülüslerin varlığından ve internet ortamında paylaşılan tümülüslerin olduğundan haberdarsınız.

" Şanlıurfa M.Ö. 332 tarihine kadar Pers İmparatorluğu yönetiminde kalmıştır. Pers Kralı III. DARA (Daryus) İsos Savaşı'nda Mekadonya Kralı İskender'e yenilince, Yukarı Mezopotamya ve dolayısiyle Şanlıurfa, Makedonyalılar'ın eline geçmiştir. Şanlıurfa bundan sonra Helen Uygarlığı'nın bir kültür merkezi olmuştur. Büyük İskender, Hindistan seferi dönüşünde ölünce, yönetimi altındaki ülkeler, generalleri arasında taksim edilmiştir. Şanlıurfa General Selefkos'un yönetimine girmiştir. Selefkos, Şanlıurfa'ya İskender'in Makedonya'da doğduğu şehrin adı olan 'Edessa' adını vermiştir. Helen yönetimi ve kültürü Şanlıurfa'da 237 yıl sürmüştür. Selefkoslar dönemi, Romalılar'ın Pompeus kumandasındaki ordularının Urfa'yı almalarıyla tarih sahnesinden silinmiştir. Bu olayla Şanlıurfa'ya Romalılar hakim oluştur.

Helenizm devrinde Selefkos Devleti'nin son yıllarında Mezopotamya'da birtakım beyliklerin kurulduğunu görmekteyiz. Bu kavimler zamanla kuvvetlenerek merkezi Şanlıurfa olmak üzere Osrhoene Krallığı'nı kurmuşlardır. (M.Ö.132)Latin tarihçilerinden Tasitüs ve Pelin, Osrhoene krallarını Abgar diye adlandırmışlardır. Hıristiyanlık dininin V. Abgar (Ukama) zamanında Şanlıurfa'da yayıldığı ve Ukama'nın Hz. İsa'yı Şanlıurfa'ya davet ettiği rivayet edilmektedir. Osrhoene Krallığı M.Ö.132 yılında kurulmuş ve M.S.244 yılına kadar bağımsız yaşamıştır. Bilahare Roma'nın hakimiyetine girmiştir. Roma idaresinde Şanlıurfa sıradan bir şehir iken, Roma İmparatoru Büyük Konstantin zamanında ehemmiyeti anlaşılarak eyalet haline getirilmiştir. (M.S.349)Osrhoene Krallığı devrine ait Şanlıurfa'daki tarihi eserlerin en kıymetlisi Kale'deki çifte sütundur. Halk tarafından bu sütunlara mancınık denilmektedir. Bu sütunlar Osrhoene krallarından Eftuha tarafından eşi Şalmet adına dikilmiştir. Bu sütunlardan başka civarında bir çok esere rastlanmaktadır.

Yaklaşık dörtyüzyıl ayakta kalan bu krallık, Hristiyanlığı kabul ettikten sonra gelişmeye başlamıştır. Bu krallığın yükselme dönemi Hıristiyanlıkla başladığı gibi yıkılışı da Hıristiyanlıkta baş gösteren mezhep çatışmalarından olmuştur. Sonunda yıkılmaya yüz tutmuş, M.S.244 yılında Roma hakimiyetine girmiştir.Roma İmparatorluğunun Batı ve Doğu diye ikiye bölünmesi üzerine Şanlıurfa Doğu Roma İmparatorluğunun sınırları içinde kalmıştır. Şanlıurfa uzun yüzyıllar tarihte Bizans İmparatorluğu diye anılan bu yeni devletin idaresi altında kalmıştır. "

Yukarıda ki vermiş olduğum yazılar Şanlıurfa tarihinden örneklerdir. Bu uygarlıkların yaşadığı bir yerde tümülüs ne gördüm ne duydum deyip geçerseniz size önerim definecilik
mantığınızı ve düşüncenizi değiştirmeniz olur. Ülkemiz coğrafyasında bilinmeyen ve adı belirlenmeyen birçok tümülüs bulunmaktadır. Bunlardan birçoğu kayıt altında olsada halen arkeolojik olarak resmiyet kazandırılmamıştır. Bunun içinde duymamanız gidip görmemeniz olmadığı anlamına gelmez.

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 14 Ara 2010, 00:13

ilkim111 yazdı:HayatAğacı üye adlı arkadaşım,
Galiba siz sadece etrafınızda ki tümülüslerin varlığından ve internet ortamında paylaşılan tümülüslerin olduğundan haberdarsınız.

S.A

aynen yukarıda dediğiniz gibi kardeş.... görmediğim duymadığım bir yapıya nasıl onay vereyim... beş duyu organımdan göz ile görmeden ve kulağımla duymadan nasıl bilebilirim... bunun küçümsenecek, hor görülecek bir durumuda yok zaten...

Sizden; bir resim istemekteyim kardeş, dirisi yada ölüsü.... evet ben sadece çevremdeki yüzlerce tümülüsü her gün her saat görmekteyim... hergünde seyrederim ve bundan büyük mutluluk duymaktayım.....

sizde Şanlıurfamızda yoğun tümülüslerden bahsetmektesiniz.... Öğrenmemek ayıp değil... Şanlıurfa mızdaki yoğun tümülüslerden sadece birini sağlam kaynaklara dayalı veya bizzat üzerine çıkıp fotoladığınız tek bir resmi görmek istiyorum....

görsel örnek kardeş!!!!

yoğun tümülüsler içerisinde tek bir görsel görmek istiyorum!!!!

herşeyi biliyorum demiyorum... ben Şanlıurfada tümülüs olduğunu ne görsel olarak gördüm, nede urfalı kardeşlerimden duydum...

madem var diyorsunuz, hemde yoğun bir şekilde var diyorsunuz, görelim O zaman...

görsel örneğimiz gelmez ise, konuyu kilitleyip arşive taşıyacağım... üyelerimizi yanlış bilgilendirmekten....saygılarımla.
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
ilkim111
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen ilkim111 » 14 Ara 2010, 03:29

Sizinle birşeyleri yarıştırmak veya size birşey kanıtlamak zorunda olmamama rağmen,
yinede size sogmatar tanrıçasının tam karşısında olan tümülüsün bende olan fotoğrafını paylaşıyorum...
Diğer bilgisayarımın yanına gittiğim zaman arşivimde olan birçok tümülüsün fotoğrafınıda size yollamamı istermisiniz ?

Resim

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 14 Ara 2010, 10:24

S.A

soğmatar antik kentinde tümülüs yok.... kaynak link olarak aşağıdaki kültür bakanlığının link ini veriyorum....

http://www.kultur.gov.tr/TR/belge/1-154 ... 2yeni.html

yukarıdaki yapıya gelince, 30 metre veya üzeri bir yapı.... katmanlarında bakıldığında çürük bir toprak yapısı her halinde kendisini ele vermektedir.... görünüşe aldanmamak lazım... sadece görsel benzetmeyle , her tümülüse benzeyen tümülüs değildir... tümülüse birebir benzeyen onlarca doğal tepeyi bizzat incelemelerim oldu.....

ilk bakıştada , toprak yapısı incelendiğinde de höyüğü tutupda tümülüs diye sunmanıza karşılık tümülüsler hakkında çoook tecrübe kazanmanız lazım gerektiğine kanaat getirdirdim....

başka bir paylaşımınızda tümülüslerin dövülmüş topraktan yapıldığını dile getirip, tüm deprem v.b felaketlere karşı nasıl sağlam ve mükemmel bir şekilde yapıldığından bahsetmektesiniz.... link olarak sizin paylaşımınız;
ileti8364.html#p8364
burdaki yapı ise hiçde dövülmüş toprakla uyuşmamaktadır... tamamen höyük toprak yapısına uyuşan , çürük katman bulunmaktadır...

bu yapı hakkında ısrarcı olursanız, yakın fotoları ve dört yönlü resimlerini getirmelisiniz...

hatta getirmenize gerek yok; ben soğmatar haraberindeki höyüğün resimlerini siz sunayım.....

Resim

Resim

Resim

arkadaşım, diğer bilgisyarımda bir dünya şanlıurfa dan tümülüs resimleri var diyorsunuz; buyurun kardeş şanlıurfamız da tümülüs olduğunu bilmek bizim için büyük mutluluk olacaktır....

şunu iyi anlamanızı istiyorum, ben size getiremezsiniz demiyorum, ben şanlıurfada tümülüs olduğunu ne gördüm nede duydum diyorum... madem sizde yoğun tümülüs var diyorsunuz buyurun kardeş diyorum....

ama höyükleri bize yutturmaya kalkmayın.... ya siz kendinizi herşeyi bilen benim diye görüyorsunuz, yada bizleri cahil birşey bilmeyen olarak görüyorsunuz.... böyle yaptığınız sürece hiçbir yerde barınamazsınız....

şimdi; şanlıurfa da yoğun tümülüs var dediniz, üyelerimizi yanılttınız.... işte size tümülüs dediniz, höyüğü tümülüs diye yutturmaya çalıştınız.... 3. iddianız ise diğer bilgisayarınızda pek çok şanlıurfa da tümülüs resimleriniz olduğuna dair iddianızdır.... iki yanıltma olayınıza karşılık 3. yanıltma olayınızıda yaparsanız uzaklaştırılacaksınız...
ya3. iddianızı isbatlarsınız bizde memnun kalırız, işte şanlıurfa mızda da Tümülüs var deriz, yada bana karşı,Sayın HayatAğacı üye şanlıurfa hakkında Tümülüs kaynaklarına ulaşamadım dersiniz olay kapanır...

kardeş, ben burda doğrular neyse onu bulmak isterim, onu anlatmak isterim..kimseyle birşey yarıştırdığım yok benim..yarıştırmamda... yanlış varsa veya bilinmeyen bir durum varsa sonuna kadar düzeltmek için çabalarım... sizinde birşey yarştırmanızı istemem..yapmanız gereken doğru varsa tasdiklemenizdir, hata varsa çok güzel bir uslupla düzenlemenizdir... kasıtlı yanlışlar varsa, bunları düzeltmekde yöneticilerin işidir...
saygılarımla.

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 14 Ara 2010, 12:48

S.A
son olarak sizin arşivinizde olan, alıntı yaptığınız resmin link ini paylaşıyorum.....

http://www.panoramio.com/photo/31846503

kasıtlı olarak üyelerimizi ve beni yanıltmaya çalışarak, höyüğü tümülüs diye lanse etmenizden dolayı , tüm üyelerimizden sanırım bir özür borcunuz var....özürdilerseniz, iyi niyetli olduğunuz anlaşılacaktır... ve paylaşımlarınıza devam edebileceksiniz... aksi halde bu forumumuz da paylaşımınız durdurulacaktır.....saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen D E Ş İ F R E 53 » 14 Ara 2010, 13:05

yanıltmaca ve aldatmaca...her yanıltma ve aldatma bizim baş duşmanımızdır. ilkim kardeş bunu nasıl açıklayacaksınız doğrusu çok merak ediyorum...açıklamanızdan sonra konuyla ilgili detaylı yazılara gireceğim. :shock: :shock: :shock: :?: :?: :?:
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM

Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen PANORMOS » 14 Ara 2010, 23:13

iklim arkadasım ALLAH aşkına bir yorum veya bir şeyler yazarken azami dikkat edelim, yukarıdaki yapı tümülüsün yanından bile geçmiyo ALLAH aşkına bu şekil milleti yanıltmayın...Umarım sanlıurfamızdada tümülüs olabilir ve görmekten büyük mutluluk duyarız....saygılarımla
ASGARİ OKUYAN, ASGARİ ÜCRETE TALİM EDER...

Kullanıcı avatarı
ilkim111
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen ilkim111 » 15 Ara 2010, 01:22

Sogmatar tanrıçası karşısında bulunan tümülüstür ve Şanlıurfa ilimiz sınırlarında birçok tümülüs bulunmaktadır. Bu tümülüslerin fotoğraflarını sizlere belirttiğim gibi diğer bilgisayarımın başına geçtiğimde göstereceğim. Madem bunu hayatağacı adlı site yöneticisi inat konusu haline getirdi bende inatını kıracağım. Daha önce ki yazımda ilin hangi medeniyetlere sahiplik yaptığını bilgilerle vermiştim. Panoramio sitesi fotoğrafına gelirsek eğer burada bir özür değil benim yüzlerce fotoğrafım yer almaktadır. O siteye profesyonel çekimler aktarılır. Dövülmüş topraktan bahsi geçen konu tümülüs yapısı itibari ile farklıdır. Ben her tümülüs dövülmüş topraktan yapılır diye bir iddia getirmedim tam aksine siz Şanlıurfa'da olmadığını iddaa haline getirdiniz. İşlerim dolayısı ile en kısa sürede ilimizde bulunan tümülüslerin fotoğraflarını paylaşacağım. O zaman yanıltmaca ve tabirinizle üyeleri aldatma gibi durumu kanımca siz yapmış oluyorsunuz !!!

İnternet ortamında Şanlıurfa hakkında sadece bulunan höyüklere ve bu höyüklerde yıllardan beri devam eden kazılara rastlarsınız. Höyükler tarihin yapraklarını oluşturdukları için kazılar müzelere verilen maddi imkanlar neticesinde devam etmektedir. Bana Kültür bakanlığı linki örneğini göstermenizi gülerek karşılıyorum nedenine gelirsek eğer kültür bakanlığı sitesinde tümülüs vardır veya yoktur demesi sizi ikna edeceği anlamındadır. O zaman kültür bakanlığı sitelerinde veya arşivinde neden memleketleriniz de bulunan tümülüslerin kayıtları geçmemektedir ? veya neden bilgisi verilmemektedir ? O zaman bende size İstanbul Arkeoloji Müzesi müdür yardımcısı'nın ismini ve telefonunu vereyim. Sizde sorun Şanlıurfa sınırlarında tümülüs var mı veya yok mu ? ( ...... Kızıltan )... Bir kişinin kendi araştırmaları neticesinde diğer kişiler araştırma yapmadan veya birşeyleri öğrenmeden kıyaslanma,doğrulama yapılıyorsa demek ki büyük eksiklik var. Bundan sonra sitenizde bir paylaşım içinde olmayacağım,sadece Şanlıurfa'da bulunan tümülüslerin fotoğraflarını paylaşacağım,paylaştıktan sonra site kurucusundan ricam üyeliğimin iptalini yapmasıdır. Kolay gelsin...

Kullanıcı avatarı
ilkim111
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen ilkim111 » 15 Ara 2010, 02:12

ŞU AYRINTIYI EKLEMEYİ UNUTTUM ; TÜMÜLÜSÜN ÜZERİNDE Kİ KALINTILAR M.S 2.YÜZYILA AİTTİR !!! KALE KALINTILARIDIR,BİLGİLERİNİZE...

Kullanıcı avatarı
ilkim111
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen ilkim111 » 15 Ara 2010, 02:58

Arkadaşlar dikatinizi çekerim yığma tepenin üzerinde bulunan kalıntılar höyük kalıntıları değil !!! daha sonradan üzerine yapılmış kale kalıntılarıdır. Köyün içinde ve civarında bulunan eserler ve mezarlardan daha önce ki mesajımda vermiş olduğum bilgilerde geçen medeniyetlerin haricinde bir bulgu yoktur. Höyüklerde çıkan bulgular M.Ö 5000 veya daha evveline aittir. Yani burası halk dilinde höyük geçsede burası bir tümülüstür. Size buna en yakın örnek olarak Midas tümülüsünü verebilirim. Bu tümülüsün hemen yakınında bulunan ve kazıları devam etmekte olan yer höyüktür. Yağmurlu köyünde bulunan yığma halk dilinde bütün yığmalara höyük dendiği için bu şekilde adlandırılmış ve bu şekilde bilinmesi istenmiştir. Ülkemizin resmi arkeologları bugüne kadar höyükler dışında hangi tümülüsü açtılar ve çalışma yaptılar !!! soruyorum!!! tümülüsleri geçmiş tarihimizde yapılan bir antlaşmada geçen maddeden dolayı arkeologlarımız kazamıyor ve bahseetiğimiz sizin höyük dediğiniz benimse tümülüs dediğim yeride kazamıyorlar !!! Oysa Şanlıurfa sınırlarında bulunan diğer höyüklerde çalışma yapılırken,halen çalışmalar devam ederken bu yığmada neden çalışma başlatılmıyor ??? Lütfen bu konuya dikkat edelim...Kolay gelsin.

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 15 Ara 2010, 09:31

ilkim111 yazdı:ŞU AYRINTIYI EKLEMEYİ UNUTTUM ; TÜMÜLÜSÜN ÜZERİNDE Kİ KALINTILAR M.S 2.YÜZYILA AİTTİR !!! KALE KALINTILARIDIR,BİLGİLERİNİZE...
S.A
kardeş çırpındıkca batıyorsun.... yok höyük kalıntısı m.ö 5000 li yıllarda olur, yok yukardaki yapının üzerinde kale var... bunları Tümülüslerden ve Höyüklerden az bir bilgisi olana bile yutturamazsın....
friglerin tümülüsleri var, aynı şekilde höyükleride var.... Tümülüs yapan her milletin höyükleride, ören yerleride oldu.... uzayda yaşamadılar bunlar... yeryüzünde yaşadılar ve tümülüs mezarlarınıda aynı dönem yaptılar.....

yukardaki yapı ister milattan sonra olsun, ister milattan önce olsun, konumuz bu değil... konumuz bu yapının tümülüs veya höyük olmasıdır....

bu yapının üzerindeki katman milattan sonra 2. yüzyıllara aittir diye höyük olmadığını savunuyorsun.... bu sözünün ne kadar tutarsız olduğunu şöyle izah edeyim; bir höyükde kazı başlar, Osmanlı dönemi izlere rastlanır, devam edilir, varsa selçuklu dönemi kalıntılara rastlanır, devam edilir roma veya bizans kalıntılarına rastlanır, devam edilir, daha erken çağ milletlerden birinin kalıntılılarına rastlanır, devam edilir ilk çağ milletlerden birinin kalıntılarına rastlanır.....

kısaca yukardaki kale katıntısı v.s , burasının tümülüs değil, bizzat höyük olduğunun delilinin ta kendisidir.... tüm söylemlerinizde burasının höyük olduğunu kanıtlamak için tüm höyük emarelerini sıralıyorsunuz, bende evet tüm söyledikleriniz burasının höyük olduğunu çok güzel açıklıyorsunuz diyorum.... ama ne hikmetse, höyük diyeceğinize tümülüs demeyi tercih ediyorsunuz....

ne yazıkki 3. hakkınızıda yitirdiniz... bu forumda üyeliğinizi durduruyorum....saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesaj gönderen EsRaReNGiZ » 15 Ara 2010, 11:48

s.a.
ben tümülüsten anlamam ama ilkim arkadasımız tümülüslerin açılmadığından ve höyüklerin açılabileceğinden bahsediyor kurduğu cümlelerden doğru olan tek cümle bence burasıdır....şimdi şunu sorarım tümülüs diye açılmadığından bahsediyorsun ...be kardeşim TÜRKİYEDEKİ BÜTÜN HÖYÜKLER AÇILACAK diye bir kaide yokki ...burda senin dediğinden bu işi bilmeyen birisi şunu anlar: ne yani şimdi açılmayan her höyük tümülüs olduğu için mi açılmıyor ??? bu mudur mantık ....o zaman şimdi ben kafamı kaldırsam gözümün önünde 3 tane höyük var ki bizim bölgede de tümülüs yok ...bu durumda biz de yaşadık hemen icraatlara başlamak lazım .... :komik ...saygılar kardeşim...saygılar
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim

Kullanıcı avatarı
ilkim111
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen ilkim111 » 15 Ara 2010, 16:23

Bu konu hakkında ki gerçekleri nasıl olsa göreceksiniz ben bir daha ki mesajımda tümülüs fotoğraflarını ekleyeceğim,daha fazla polemiğiğe girmek istemiyorum. Siz inandığınız doğrultuda savunmadasınız bende bildiğim ve inandığım doğrultuda...

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 15 Ara 2010, 16:35

ilkim111 yazdı:Bu konu hakkında ki gerçekleri nasıl olsa göreceksiniz ben bir daha ki mesajımda tümülüs fotoğraflarını ekleyeceğim,daha fazla polemiğiğe girmek istemiyorum. Siz inandığınız doğrultuda savunmadasınız bende bildiğim ve inandığım doğrultuda...
S.A,
kardeş, inandığınız doğrultudan elbette ödün vermeden yolunuza devam edeceksiniz... var olan tümülüs ve höyük gerçekleri var..... alıntı yapıp yüklediğiniz resim ne görünüm itibarıyla tümülüse benzemekte, ne toprak yapısıyla tümülüse benzemekte, ne konum itibarıyla tümülüse benzemekte, nede soğmatar da araştırma yapan yabancı ve yerli arkeologların bildirgelerinde tümülüs diye bahsedilmekte....ama höyük diye bahsetmekteler, bu arkeologlar....

yiğidi öldür hakkını yeme diye bir söz vardır... siz hem yiğidi öldürüyorsunuz, hemde hakkını yiyorsunuz.... sizin bildiğiniz ve ödün vermediğiniz bilgiler hiçbir gerçekle uyuşmadığı gibi, kaynaklarda höyük olarak geçen höyüğüde, tümülüs diye yansıtıyorsunuz... işte burda yiğidin hakkını yemektesiniz...saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen PANORMOS » 15 Ara 2010, 17:45

iklim arkadas inandığın konular hakkında görüşlerini birdir ama bizlede inatlaşma arkadasım az bir şey biliyorsamda tümülüs değil diyorum buna keşke vaktim zamanım vs olsada şehir şehir dolaşıp güzel şanlıurfa ilimize uğrayıpta bu dediğin yerde bir araştırma yapma sansım olsa sana daha iyi bilgiler verebilirdim. Şudur ki dikkatimi çeken senin prpfilinde memleket istanbul kartal yazmakta bu dikkatimi çekti, alıntı foto ile bizlere bir şeyler ispatlamaya çalışıyorsun.saygılarımla.... (BENDE DERİM O ZMAN OTURDUĞUM YERDEN HAKKARİDE COK TÜMSEK VAR BUNLARDA TÜMÜLÜS HADİ BAKALIM CIK İŞİN İÇİNDEN)

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 15 Ara 2010, 18:20

S.A
aşağıdaki örneğimize bakalım... Tümülüsden daha tümülüs bir yapı... taş gibi tümülüs.... ilkim111 kardeşimizin tümülüs diye lanse ettiği çürük toprak yapılı höyükden, dağlar kadar sağlam taş yapılı tümülüs.... ? diyebilirmiyiz, oysaki höyüğün tam kendisidir....

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

şimdi aşağıdaki yapıları görelim.... aşağıdaki resimlerin hepside yoğun tümülüslerin içerisinde... birinin yanında 8 tane tümülüs, birinin yanında 2 tane tümülüs, birinin yanında 4 tane tümülüs mevcut.... bakın bakalım resimler hakkında neler diyebileceksiniz?

Resim

Resim

Resim

orta resimdeki tümülüs diğer ikisi doğaldır.

Kullanıcı avatarı
ilkim111
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen ilkim111 » 21 Ara 2010, 20:47

Resim

Resim

Resim

Şimdilik ulaştığım fotoğraflar bunlar, Şanlıurfa Bozova'da bulunmaktadırlar, çekimler bulanık yanlız net çekimleri yakında gelecektir.
Ben bildiğim ve yaptığım araştırma neticesinde çıkan doğrunun her zaman arkasındayım. Ayrıca forum sitesinde ikamet ettiğim yerin İstanbul Kartal yazması veya memleketimin Bilecik yazması PANARMOS kardeşim buraları görmediğim,gitmediğim ve bilmediğim anlamınımı taşımaktadır ? Fotoğraflar benim şahsımın çektiği fotoğraflardır hem panoramio sitesinde hemde fotokritik sitesinde tarihi yerler hakkında ki fotoğraflarımıda bulabilirsin !!! Hayatağacı arkadaşım kendinden nasıl eminse bende höyükler ve tümülüsler arasında ki farkı çok iyi biliyorum ve ayırt edebiliyorum. Ve iddaa ettiğim Soğmatar tanrıçası yanında bulunan yığma Tümülüstür.İnternet sitelerinde höyük yazıyor diye kesinlikle buna höyükmü dememiz doğru olur. İnşallah zamanınız olduğu zaman buraya gider ve inceleme fırsatınız olur. Konu başlığında Kaptaş videosunda en son görüntüde tümülüstür. Bu fotoğrafıda ekliyorum.

Resim

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 21 Ara 2010, 22:47

S.A
kardeş, ilk başta iyiydin, höyüklere tümülüs diyordun... şimdi ise doğal tepeye tümülüs demeye başladın... ciddi olalım lütfen!!!!

sizin kendim çektiğim dediğiniz resimler forumumuza başka bir üye tarafından yüklendi.... doğal bir tepe... üzerinde ki doğal kalıkları göremiyormusun?

urfadan bir höyük resmi getirdin sundun bize alın benim resmim dedin; resim alıntı çıktı... açık açık yalan söylediniz....

şimdi yine kendi resmim diyorsunuz, hemde doğal tepeye tümülüs diyorsunuz... bizi ne görüyorsunda doğal tepeleri tümülüs diye sunuyorsun... üzerindeki kayalıkları göremiyormusun? bırakalım kayalıkları doğal tepe ile tümülüsdemi ayırt edemiyorsun?

yukardaki resimler sizinse aşağıdaki link verdiğim resimler kimin?

tumulus-mezarlar/yardim-lutfen-bu-bir-t ... t2512.html

Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesaj gönderen EsRaReNGiZ » 21 Ara 2010, 23:10

s.a.
kardeş bence inadı bırak artık farkındamısın bilmiyorum ama çırpındıkca batmaya basladın bende deminden beri formda bu resimleri arıyorum ...aynı noktalardan çekilmiş demezsin herhalde ya dadiğer arkadaş mı sizden aldı yoksa nedir yani anlayamadım ...
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim

Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen PANORMOS » 21 Ara 2010, 23:48

ustad iklim arkdas bizle eğleniyo sanırsam benim görüşüm halen devam etmekte kartaldan konuşmakla olmuyo iklm arkdaşım bu fotolar alıntı nerden nasıl temin ettinde gittin araştırdın...

“ViDEOLU DEFİNE İŞARETLERİ VE MEZARLARI” sayfasına dön