YASAL OLMAYAN DEFİNECİLİKTE MÜEYYİDE NEDİR?

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 25 Mar 2010, 12:00

Defineciler, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu ve ilgili yönetmelik doğrultusunda, izin alıp, müze uzmanı huzurunda define arayabiliyorlar. Definenin değeri Maliye Bakanlığı’nca tespit ediliyor. Arazi Hazine’ye aitse definenin yüzde 50’si Hazine’ye, yüzde 50’si define arayıcısına veriliyor. Özel veya tüzel kişilere ait arazi ise, yüzde 40’ı arayıcının, yüzde 10’u arazi sahibinin, yüzde 50’si de Hazine’nin oluyor. 2863 sayılı kanunun 74. maddesi gereğince izinsiz define arayanlar, 1 yıldan 5 yıla kadar ağır hapis, 25 bin ila 100 bin lira arasında ağır para cezasına çarptırılıyor. Aynı kanunun 65. maddesi sit alanlarında kazı yapıp, define arayanlara 2 yıldan 5 yıla kadar ağır hapis, 5 milyar liradan 10 milyar liraya kadar ağır para cezası öngörüyor.

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

MİNERAL
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: YASAL OLMAYAN DEFİNECİLİKTE MÜEYYİDE NEDİR?

Mesaj gönderen MİNERAL » 27 Tem 2010, 15:24

Bu oranlar bulunan malzemede değişirmi mesela altın %40 heykelde %30 gibi falan öyle duymuştum da doğrusunu
sizden öğrenelim tecrübeye güvenirim herzaman..

Saygılar..

Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen PANORMOS » 27 Tem 2010, 15:36

mineral arkadasım heykel, tarihihi paralar, tarihi buluntular kısacası tarihi eser olduğu tespit edilmiş eserlere herhangi bir ödeme yapılmıyo...
ASGARİ OKUYAN, ASGARİ ÜCRETE TALİM EDER...

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 27 Tem 2010, 16:31

kardeş defineden kasıt , sadece gömülmüş olan sikkeleridir.... sikkelerin dışındaki tarihi eserler, heykel v.b eşyalar ve objeler kültür mirası kabul edilip yasal olan bir kazı bile anında iptal ediliyor ve sit alanı ilan ediliyor....

yok tarlanda buldun veya duvar yaparken temelden çıktı , ise 3 gün içerisinde bulduğunu isbat edip müze yetkililerine verebiliyorsun.... ödeme konusu ise üzeri kapalı bir bir konu, her kafadan bir ses gelmekte....

şahsım adına tecrübe yaşamadığımdan kulaktan duyma bilgileri burada paylaşmamın anlamı yok diyorum.... kesin ve net olmalı, veriyorlar veye vermiyorlar meselesi....ama koleksiyonerler bu işleri yasal yaptıklarından dolayı danışılabilir düşüncesindeyim.....saygılarımla.
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen PANORMOS » 27 Tem 2010, 16:47

ustad arkelog abimiz var müzede çalışan onun dediği en son verilmediği yönde ama kendisini epeydir göremiyorum son gelişmelri kendisine tekrrdan anlattırırım...

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 27 Tem 2010, 16:51

moloz46 yazdı:ustad arkelog abimiz var müzede çalışan onun dediği en son verilmediği yönde ama kendisini epeydir göremiyorum son gelişmelri kendisine tekrrdan anlattırırım...
kardeş bu bilgiyi birinci ağızdan öğrenir aktarırsan seviniriz.... defineci kardeşlerimizide boş yere sıkıntıya ve aslı olmayan işlere sokmamış oluruz....saygılarımla...

Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen PANORMOS » 27 Tem 2010, 16:56

tabiki ustad, ben ilçede oturuyorum, kendisi il merkezindeki müzede görevli, sanırsam bayramda görüşürüz yüz yüze o zman bu gibi konular hakkında bilgi alırım...

Kullanıcı avatarı
alp 80
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen alp 80 » 30 Tem 2010, 14:35

torunlarının ömrü belki yeter ustam :çatla :çatla
Hiç bilenlerle,bilmeyenler,bir olurmu ?

Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesaj gönderen EsRaReNGiZ » 30 Tem 2010, 17:04

solmaz ustam ellerine sağlık yani o kadar güzel anlatmışsın ki diyecek bişey kalmamış hakikaten öyle bu memlekette o kadar lüzümsuz şeylere ödenek çıkıyor fakat bizim gibi bir gaiban bişey bulsa da götürse verse alp in de dediği gibi torunları bile göremez . yani bu durumda bulsan versen bi türlü vermesen başka bi türlü versen hakkını yiyorlar vermesen de kaçakcı deyip solmaz ustam gibi adamı süründürüyorlar . eğer bu memlekette gerçekten bu emeklerin karşılığı verilmiş olsa eminim ki hiç kimse dışarıya mal vermez. şunu da ekleyeyim ben veripde alanı hiç görmedim gören var mı bilmem ...
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim

sciens
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen sciens » 19 Ağu 2010, 12:42

o zaman hiç bir mantığı yokmuş yasal kazının yakalanmadıktan sonra hersey yasal :alayci

sciens
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen sciens » 19 Ağu 2010, 12:44

ama yakalanırsan solmaz ustanın dediği gibi varır varır gelirsin nereden biliyorsunuz diyeceksiniz ohoooooooo

foksim
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen foksim » 19 Eki 2012, 00:35

Arkadaslar ben gecenlerde 13 sıkeles donemıne aıt bır gümüş sikke verdım topkapı muzesıne 3 ay sonra bana 100tl verdıler 16 grm agırlıgında ıdı 2010

definatör
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen definatör » 29 Eki 2012, 04:18

foksim yazdı:Arkadaslar ben gecenlerde 13 sıkeles donemıne aıt bır gümüş sikke verdım topkapı muzesıne 3 ay sonra bana 100tl verdıler 16 grm agırlıgında ıdı 2010
Çok vermişler :)))

Arkadaşım en güzeli imece usulü su kuyusu kazmak yormayın kafanızı böyle şeylerle.. .:)

çallı
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen çallı » 22 Şub 2013, 22:04

yanlış bilğilendirmek istemem ama.....eritildiğinde yada parçalandığında maddi değeri yoksa herhanği bir ödeme yapılmıyo diye biliyorum

koleksiynr
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen koleksiynr » 24 Ara 2014, 14:37

Sorun çok çözüm yok ben bunu gördüm anladim

Pompeiopolis
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen Pompeiopolis » 22 Mar 2015, 23:42

bu kafayla daha çooook tarihi eserimizi yurt dışında görürüz geçmiş olsun müzelerimize

kopra4141
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen kopra4141 » 21 Eki 2016, 03:59

:toka

kopra4141
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen kopra4141 » 21 Eki 2016, 04:08

Slm kaplumba maranın icinde neyi ifade eder tskler

volkan60
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen volkan60 » 21 Eki 2016, 09:04

Arkadaşlar geçtiğimiz ay bir tanıdık kaçak kazı yaparken yakalandı. Yakalanması üzere kazdığı bölgeye yasal olarak izin alıp kazı çalışması başlattı. Ve aradığını buldu. 2 Hafta önce hesabına 23 Trilyon para yattı.

karabey37
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen karabey37 » 21 Eki 2016, 11:40

23 trilyon iyi para ne bulmuş bu kadar deger biçilmiş konuyu açıklarmısın bu kadar büyük bir meblag haberlere konu olurdu hiç duymadık

“YASAL KAZI PROSEDÖRÜ” sayfasına dön