zemin altı mezar giriş yönü

Kaya Mezarları Hakkında Bilgilerin ve Resimlerinin Paylaşıldığı Bölüm

zemin altı mezar giriş yönü

Mesajgönderen cihangir28 » 10 Eki 2010, 20:20

s.a. usta bu resimi de sizin site den aldım böyle bir yer biliyorum aynen bunun gibi işareti yok sadece sadaka bacası ve kanallar var Resim sunu öğrenmek istiyorum giriş yerininm genişliği ??? ve yön buyle mazrların girişi nereye bekar karmızı olarek i çizdim siz lütfen doldurun...
Kullanıcı avatarı
cihangir28
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: zemin altı mezar giriş yönü

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 10 Eki 2010, 20:23

kendi resimlerini gönder cihangir???
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen HayatAğacı » 10 Eki 2010, 20:55

kardeş, tümülüs girişleri olsun, höyük ev girişleri olsun, kaya mezarlar olsun, zeminaltı kaya mezarlar olsun, bu tip mezar giriş yönleri, ya güneşin doğduğu yöne bakar, yada güneşin battığı yöne bakar... bazıları ise güneş doğarken kapısının bir köşesine düşer, batıncaya kadar bir köşesine güneş ışınları düşer...yani güney yönüne denk gelir.....

bazı kral mezarları vardır ki, kral hayatta iken yapılmaya başlanır... kral hayatta iken yapılan mezarlar için her türlü hesap yapılır, güneşin yaz ayındaki doğuşu ve batışı hesaplanır ona göre tümülüsse tümülüs girişi, kaya mezarsa kaya mezar girişi hesaplanır... bu tip mezarlar geniş zamana yayıldığından yaz güneşinin hesaplarına göre yapılır... buda yazın en uzun zaman diliminde tam güneş mezar kapısına doğar yada tam kapı girişine bakarak batar....

birde bu tip kral mezarları için dar zamanda yapılanları vardır ki, bu krallarının ansızın ölmesi durumunda yapılırlar...örneğin kışın beklenmedik zamanda ölen bir kral için , kış güneşinin hareketleri hesaplanır ve ona göre yapılır...kışın ölen bir kralın tümülüs girişini güneşe göre tam doğuya, yani güneşin tam doğduğu anda tümülüs girişi hesaplanır.... bu kışın güneşin doğuşuna göre yapılan bir tümülüs girişini, yazın açmaya kalkdığımızda , tam doğusunda diye güneşe bakıpda açmaya kalkarsak , girişi bulamayız, neden çünkü kışın yapılan doğu güneşi, yaza gelinde kuzeydoğu yönüne denk gelmiştir....

bunlar açıklamamam gereken bilgiler aslında.... nedeni ise benden alıntı yapacaklar sonra karşıma geçip ustalık taslayacaklar...

aynı şekilde bir tümülüsün , kışın veya yazın yapıldığının bilinmesi gerekir ki , bu bilgiyide aktarmıyacağım...

yine bir kral hayatta iken kendi tümülüsünü nasıl yaptırır, bunuda açıklamayacağım...

siz değerli kardeşlerimize fazla fazla bilgi aktarıyoruz... araştıran, inceleyen, muhakkak öğrenecekleri çok şeyler var forumumuzda.... herşey görsellik değil.... bazı zaman oluyor ki iki satır yazı yazmış oluyoruz ve bu iki satırlık yazımızda işin özü açık ve net açıklanmış oluyor...

Selam ve dua ile...
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen cihangir28 » 10 Eki 2010, 21:03

ustam ALLAH razı olsun
Kullanıcı avatarı
cihangir28
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen vicelee » 10 Eki 2010, 21:09

usta gerekeni anlatmis saol ustam
herseyden biraz var ama hicbirseyden tam yok
Kullanıcı avatarı
vicelee
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen PANORMOS » 10 Eki 2010, 21:41

:toka
ASGARİ OKUYAN, ASGARİ ÜCRETE TALİM EDER...
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

slm arkadaşlar benim bildığım höyük

Mesajgönderen sevgiseli65 » 01 Eyl 2011, 15:59

daha önce ermeni gelip höyüğe bakti ve yüklü miktarda altın ve heykel var dedi bende müze müdürlüğüne baş vurdum resmi kazi için bana dedi ki bulacağın buluntular 100 yili aşmişsa tarihi değeri sen bundan asla paY ALAMASIN DEDİ ÖYLECE KALİ
YOR
Kullanıcı avatarı
sevgiseli65
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen muratsal » 22 Kas 2012, 16:37

elinize sağlık
harita uygulamalarım http://haritaaraci.com/
Kullanıcı avatarı
muratsal
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen efkan55 » 06 Tem 2014, 23:28

sevgili hayatağaci ustam bu bilgileri bilen birilerinden almak icin aylarca kicinda dolanir durursun sevgili arkadaslar bu bilgilerin ve bilgiyi verenin kiymetini bilmek gerek .bu siteyeggirdiğimde ne nicim site yapmislar falan dedim ama bin pişmsn oldum gercekten burada durustluk var bilgi var Allah korkusu var Allah ne dilegin varsa versin bu bilgiler bir cok kişiye isik tutacaktir :tsk hayat agaci ustam
Kullanıcı avatarı
efkan55
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Dön KAYA MEZARLARI

• { RELATED_TOPICS }
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir